Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları
Haftanın Yazarı


Can Dündar
Haftanın Çevirmeni


Tahsin Yücel
Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Ömer Şarlak
1931 yılında Akşehir'de doğan Prof. Dr. E. Tümgeneral Ömer Şarlak, ilk ve ortaokulu Akşehir'de, liseyi Afyon Lisesi'nde tamamlamıştır. 1949 yılıda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne asker öğrenci olarak başlamış, 1952 yılında asker öğrencilerin Ankara'ya nakledilmeleri nedeni ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1955 yılında tabip teğmen olarak mezun olmuştur. 1955-1956 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde staj eğitimi yapmış, bu eğitimin sonunda, 1960 yılı eylül ayına kadar Kırklareli'nde 109. Piyade Alayı Sıhhiye Bölük Komutanı ve Alay Baştabip olarak görev yapmıştır. 1960-1964 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akedemisi Genel Cerrahi Kliniği'nde uzmanlık eğitimini tamamlayarak 1964 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Başasistan olarak atanmıştır. 1965 yılında İtalya'da, 1973 yılında İngiltere'de bilimsel çalışmalarını sürdürmüş, 1969 yılında Ortopedi ve Travmatoloji dalında Üniversite Doçentliği sınavını başararak doçent, 1976 yılında profesör unvanını kazanmıştır. 1980 yılında Tuğgeneralliğe yükseltilen Prof. Dr. Ömer Şarlak, 1988'de Tümgeneralliğe yükseltilerek Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı ve Askeri Tıp Fakültesi Dekanlığı görevine atanmıştır. 1988-1994 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanı, Askeri Tıp Fakültesi Dekanı, Gülhane Hastanesi Baştabibi, Gülhane Sağlık Vakfı Başkanı, Sağlık Bakanlığ Yüksek Sağlık Şurası Üyeliği ve Uluslararası Askeri Tıp Komitesi Başkanlığı görevlerini sürdürdükten sonra yaş sınırı nedeni ile emekli olmşutur. Prof. Dr. Ömer Şarlak, 1994-1996 yılları arasında Yükseköğretim (YÖK) Denetleme Kurulu üyeliği ve 1996-2000 yılları arasında Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü görevlerini de yürütmüştür.


Eserleri

Deliliğe Övgü - Çevirmen (Ataç)
Kışladan Kampüse - Yazar (Alfa)
Sepet Devam
Boş
Haftanın Önerisi
Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev

Etienne de La Boétie
Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev
İmge
Ayın Yayınevi


Doğan Kitap

Türkçe basımı, Erdem Ceylan'ın çevirisiyle Daimon Yayınları tarafından gerçekleştirilen "Modern Anıt Kültü", önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak.

 Sanat tarihçileri için olduğu kadar mimar ve restoratörler için de yol gösterici bir içeriğe sahip olan "Modern Anıt Kültü"19. yüzyılın tarihselci ve restorasyoncu yaklaşımlarının belirlediği tarihi eserler kuramından, 20. yüzyılın modernist ve korumacı düşüncesine geçiş sürecinde, yeni paradigmanın temellerini atan bir "kült" metin. Geçiş sancılarının görüldüğü yüzyıl dönümünde, zamanın ruhunu yakalamaya çalışan bu metin, sanat ve mimarlık tarihi ile restorasyon kuramının kesiştiği yerde duruyor. Metnin etkisi, gerek disiplin içindeki özgül bilgi alanıyla, gerekse kendisinin tarihsel, toplumsal ve kültürel bağlamıyla sınırlandırılamayacak kadar güçlü. İnsanın, ürettiği eserlerle, dolayısıyla geçmişiyle kurduğu ilişkinin modern zamanların başlangıcındaki dönüşümünü sorunsallaştıran metin, hem anıt değerlerindeki genelgeçer hiyerarşiyi sorguluyor, hem de, tespit ve öngörüleriyle, zaman ve mekân üstü bir geçerliliğe sahip.

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.185s