Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
1821: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 30 Ekimde Moskova'da dünyaya geldi. Babası Mihail Andreyeviç Dostoyevski askeri doktordu, 1819'da bir tüccarın kızı olan Marya Fyodorovna Neçhayev ile evlenmişti. Ailenin ilk oğlu, Fyodor'un en çok sevdiği kardeşi Mihail 1820'de dünyaya gelmişti. 1821'de Doktor Dostoyevski, Moskova'daki yoksullar hastanesi olan Marie Hastanesinin de atanınca, bütün aile hastanede bulunan küçük bir eve yerleşti. Fyodor işte o evde dünyaya geldi.

1831: Doktor Dostoyevski bir köy satın alır: ve Verem hastalığına yakalanmış olan karısı, 1837'deki ölümüne kadar, ömrünün büyük bir bölümünü burda geçirdi.

1831/1834: Fyodor'la ağabeyi Mihail önce Souchard adlı bir Fransızın okuluna yemekli yatısız olarak verilirler, sonra da Çermak'ta yatılı okurlar.

1838: Doktor Dostoyevski iki oğlunu Saint-Petersburg'daki Kostomarov Okuluna yatılı verir. Bu okul iki kardeşi Askeri Yüksek Mühendis Okulu'nun giriş sınavlarına hazırlayacaktır. İmtihanları Fyodor kazanır, Mihail'inki başka döneme kalır.

1838: Haziran ayında, Doktor Dostoyevski, kötü davrandığı serfleri tarafından Darovoye'de öldürülür.

1843: Ağustos'ta, Fyodor Askeri Yüksek Mühendis Okulunun mezuniyet imtihanlarını büyük bir başarıyla geçer, Asteğmen rütbesiyle, Saint-Petersburg'daki İstihkam Dairesi'ne çizimci olarak girer.

1843: Dostoyevski, Saint-Petersburg'a gelen Balzac'a duyduğu hayranlığın bir delili olarak Eugénie Grandet'yi Rusça'ya çevirir.

1844: Ordudan ayrılır ve yazmaya başlar. Bednye Ljudi (İnsancıklar). Bu sıralarda gırtlağına kadar borca batmıştır. Zor şartlar altında yaşar ve işte daha o zamandan sara nöbetleri başlamıştır bile.

1846: Bednye Ljudi, Dvojnik Petersburg Dergisinde yayınlanır. Aralık ayında Netoçka Nezvanoya'yı yazar.

1847-48: Eşiyle birlikte Saint-Petersburg'a yerleşen Dostoyevski Belye Noci (Beyaz Geceleri) ve Kıskanç Koca'yı yayınlar.

1849: Dostoyevski daha 1846'da Petraşevski ile ilişki kurar. Dışişleri Bakanlığında çalışan Petraşevski ve onun liberal gençler topluluğu Fourier, Saint-Simon, Prudhon, George Sand tutkunudurlar. 23 Nisan 1849'da polis topluluğun otuz üç üyesini tutuklar, bunlar arasında Dostoyevski de vardır. Tutukluların hepsini Pierre ve Paul Kalesine kapatırlar. 22 Aralıkta göstermelik bir dâvâ sonunda verilen idam cezası, Dostoyevski için Sibiryada dört yıl zorunlu çalışma cezasına çevrilir.

25 Aralık 1849'dan 15 Şubat 1854'e- Önce Omsk Kalesinde zorunlu çalışma sonra da 1854'de Semipalatinsk'deki bir Sibirya alayında 7. Tabura er olarak katılır. Dostoyevski burada bir öğretmenin eşi Maria Dimitryevna İssaieva'yla tanışır ve ona deliler gibi âşık olur. Yeniden yazı yazmaya başlar ve 1855'de zapiski iz Mertvogo Doma (Ölüler Evinden Anılar)ı kaleme alır.

1856: Dostoyevski Asteğemenliğe yükselir, Marya Dimitriyevna dul kaldığından, ona evlenme teklifinde bulunur ve fırtınalı bir nişanlılık döneminden sonra, 7 Nisan 1857'de evlenirler.

1859: Ordudan ayrılıp Rusya'ya dönmek için yaptığı uzun başvurulardan sonra nihayet bu izni 2 Temmuzda elde eder, altı ay sonra da Saint-Petersburg'a yerleşme izni çıkar.

1861: Ünijenniei Oskorblennie 'Ezilenler, Dostoyevski'nin ağabeyi Mihail'le birlikte kurduğu Vremia (Vakit) Dergisinin ilk sayısında yayınlanmaya başlar. Dostoyevski'nin sağlığı bozulur. Çok ileri fikirli genç bir öğrenci kızla, Paulin Souslova'yla tanışır.

1862: Ölüler Evinden Anılar, Rus Dünyası Dergisinde yayınlanır ve büyük yankılar uyandırır. Dış ülkelere ilk yolculuk. Berlin, Dresden, Paris, Londra, Cenevre, Torino, Lucerne, Floransa, Venedik, Viyana. İki ay sonra Rusya'ya döner.

1863: Polonya ayaklanması konusunda yazılan bir yazı yüzünden Vremia Dergisi yasaklanır. Dış ülkelere ikinci yolculuk. Dostoyevski Paris'te buluştuğu Paulin'le yaşamaya başlar. Birlikte İtalya'ya giderler ama, genç kadın bir başkasını sevdiği için ona yüz vermez. Dostoyevski rulet oynar ve kaybeder. Cenevre, Torino, Roma. Dostoyevski tek başına, beş parasız Saint-Petersburg'a döner.

1864: Marya Dimitriyevna'nın ölümü. Dostoyevski onun başucunda Zapiski i Potpolya (Yeraltından Notlar)ı yazar. Ağabeyi Mihail arkasından dul bir eş, dört yetim ve bir yığın borç bırakarak ölür. Bunların hepsinin yükümlülüğü Dostoyevski'nin omuzlarına biner.

1865: Dostoyevski imzaladığı bir sözleşmeyle eli kolu bağlı yayımcı Stellovski'ye teslim olur, avans olarak aldığı parayla borçlarını öder ve yabancı ülkelere kapağı atar. Elinde avucunda kalanları da kumarda Kaybeder. 1866 başlarında Messager Russe Dergisinde bölüm bölüm yayınlanan Prestuplenie i Nakazanie (Suç ve Ceza)yı yazmayı başlar.

1866: Suç ve Ceza büyük bir başarı elde eder. 1 Kasım da Stellovski'ye teslim edilmesi gereken "İgorik" Kumarbaz hazırlığına başlar. Bu romanı tam yirmialtı günde, bir arkadaşının gönderdiği Anna Gregoriyevna Snitkin adındaki genç bir sekretere yazdırır. Anna'ya âşık olur, bunu ona söyler, gen kız da yazarla evlenmeyi kabul eder.

1867: Dostoyevski ile Anna Gregoryevna'nın evlenmesi. Dış ülkelere gidiş. Kumarhaneler, ruletler, kazançlar, kayıplar.

1868: Cenevre'de ilk kızının doğumu ve ölümü. Dostoyevski Budala'yı yazar, bu da Messager Russe'da yayınlanır.

1869: Dresden'de ikinci kızı dünyaya gelir. Besi (Ecinniler)'in ilk fikri burada oluşur. Veçniy Nuj (Ebedi Koca)yı yazar, Aralık ayında bitirir.

1870: Ebedi Koca, Şafak Dergisinde yayımlanır.

1871: Messager Russe Dergisinin Ecinniler üzerinden verdiği bir avans sayesinde Rusya'ya dönüş. İlk oğlu Fyodor'un doğumu.

1872: Ecinniler'in Messager Russe Dergisinde yayınlanması tamamalanır.

1873: Dostoyevski karısının da yardımıyla, kendi kendinin yayımcısı olur ve Budala ile Ecinniler'i kitap halinde yayınlar. Böylece Straraia Roussa'da küçük bir köşk kiralayabilir ve Podrostok (Delikanlı)yı yazmaya koyulur.

1875: Delikanlı yayınlanır. İkinci oğlu Aleksi dünyaya gelir.

1876: Dostoyevski Drevnik Pisatelya (Bir Yazarın Güncesi) adlı dergi çıkarır; derginin tek yazarı kendisidir, eleştiri, politika yazıları kaleme alır, arada sırada da hikâyeler yazar. Krotkaya (Tatlı Kadın), Gülünç Bir Adamın Düşü, Bobok, gibi hikâyeler yazdı.

1877: Bir Yazarın Güncesi'nin üç bin abonesi ve her sayısının da dört bin alıcısı vardı.

1878: Şiddetli bir sara nöbeti sonunda küçük Aleksi ölür. Dostoyevski İmparatorluk Bilimler Akademisi'ne muhabir üyesi seçilir. Bir Yazarın Güncesi'nin yayımlanmasını keser, kendini bütünüyle Brtaya Karamazovi'nin (Karamazov Kardeşler) yazılmasına verir. Optina Manastırına gider, Karamazovi'lerin Zossima'sına dönüşen Rahip Ambroysa ile görüşür.

1879: Romanın önemli bir bölümü Messager Russe Dergisinde yayımlanır.

1880: Moskova'da Puşkin Anıtının açılışı. Dostoyevski bir konuşma yapmak üzere açılışa çağrılmıştır ve Rusya'nın dünyadaki rolü konusundaki düşüncelerini herkesin önünde açıklama fırsatını veren bir konuşma yapar. Bu konuşma çılgın bir coşku yaratır.

8 Kasım 1880: Dostoyevski Bratya Karamazovi'yi tamamlar ve Sain-Petersburg'a yerleşir.

27 Ocak 1881: Üs üste iki kan kaybından sonra Dostoyevski İncil'de rastgele açılan bir yerden şu sözcükleri: "Beni tutma (Mat. III, 14) okuduktan sonra ölür.

31 Ocak 1881: Dostoyeski'nin gömülme töreninde cenazesini on binlerce kişi izler.Eserleri

- Yazar (X)
Amcamın Rüyası - Yazar (Oda)
Amcanın Düşü - Yazar (Can)
Amcanın Rüyası - Yazar (Timaş)
Amcanın Rüyası - Yazar (Öteki)
Another Man's Wife - Yazar (Karbon Kitaplar)
Başkasının Karısı - Yazar (Helikopter)
Başkasının Karısı - Yazar (Oda)
Beyaz Geceler - Yazar (İthaki)
Beyaz Geceler - Yazar (Evrensel)
Beyaz Geceler - Yazar (İş Bankası)
Beyaz Geceler - Yazar (İthaki)
Beyaz Geceler - Yazar (Sis)
Beyaz Geceler - Yazar (Bilge Kültür Sanat)
Beyaz Geceler - Yazar (İskele)
Beyaz Geceler - Yazar (Bordo Siyah)
Beyaz Geceler - Yazar (Öteki)
Beyaz Geceler - Yazar (İletişim)
Beyaz Geceler - Yazar (Varlık)
Beyaz Geceler - Yazar (Oda)
Beyaz Geceler (Ciltli) - Yazar (Öteki)
Beyaz Geceler - Bir Hayalperestin Anılarından - Yazar (Can)
Bir Yazarın Günlüğü -Takım- - Yazar (Yapı Kredi)
Budala - Yazar (İletişim)
Budala - Yazar (İş Bankası)
Budala - Yazar (Alter)
Budala - Yazar (Can)
Budala - Yazar (Oda)
Budala - Yazar (İletişim)
Budala (Ciltli) - Yazar (Öteki)
Budala - 2 Cilt Takım - Yazar (Sosyal)
Budala - 2 Ciltli - Yazar (Öteki)
Budala 1 - Yazar (Cem)
Budala 2 - Yazar (Cem)
Budala I. Cilt - Yazar (İskele)
Budala II.Cilt - Yazar (İskele)
Budala-1 - Yazar (Öteki)
Budala-2. Cilt - Yazar (Yeryüzü)
Budala-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Budala-I - Yazar (Güven)
Budala-II - Yazar (Güven)
Cinler - Yazar (İletişim)
Cinler-1 - Yazar (İnkılap)
Cinler-2 - Yazar (İnkılap)
Çağdaş Rus Öyküsü Antolojisi - Yazar (İkaros)
Çocuklar Arasında - Yazar (Can)
Çocuklarla Beraber - Yazar (Can)
Delikanlı - Yazar (Yordam)
Delikanlı - Yazar (İletişim)
Delikanlı - Yazar (İskele)
Delikanlı - Yazar (İletişim)
Delikanlı - Yazar (Oda)
Delikanlı - Yazar (Kitapzamanı)
Delikanlı - Yazar (Can)
Delikanlı - 1 - Yazar (Öteki)
Delikanlı - 2 - Yazar (Öteki)
Delikanlı - 3 - Yazar (Öteki)
Delikanlı-Takım - Yazar (Engin)
Dostoyevski'den Ruha Dokunan Düşünceler - Yazar (Carpe Diem)
Dünyayı Güzellik Kurtaracak - Yazar (Aylak Adam)
Ebedi Koca - Yazar (İmge)
Ebedi Koca - Yazar (Öteki)
Ebedi Koca - Yazar (Oda)
Eciniler 2 - Ciltli - Yazar (Öteki)
Ecinliler 1 - Ciltli - Yazar (Öteki)
Ecinniler - Yazar (İş Bankası)
Ecinniler - Yazar (Oda)
Ecinniler - Yazar (Oda)
Ecinniler - Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Ev Sahibesi - Yazar (İş Bankası)
Ev Sahibesi - Yazar (Oda)
Ev Sahibesi-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Ezeli Koca - Yazar (Akyüz)
Ezilenler - Yazar (İmge)
Ezilenler - Yazar (Alter)
Ezilenler - Yazar (Amfora)
Ezilenler - Yazar (Engin)
Ezilenler - Yazar (Oda)
Ezilenler -Ciltli- - Yazar (Öteki)
Ezilmiş Ve Aşağılanmışlar - Yazar (İletişim)
Ezilmiş Ve Aşağılanmışlar - Yazar (İletişim)
İnsancıklar - Yazar (Akvaryum)
İnsancıklar - Yazar (İletişim)
İnsancıklar - Yazar (İnkılap)
İnsancıklar - Yazar (Oda)
İnsancıklar - Yazar (İletişim)
İnsancıklar - Yazar (Varlık)
Karamazov Kardeşler - Yazar (Can)
Karamazov Kardeşler - Yazar (Alfa)
Karamazov Kardeşler - Yazar (Sosyal)
Karamazov Kardeşler - Yazar (İletişim)
Karamazov Kardeşler - 2 Cilt Takım - Yazar (Sosyal)
Karamazov Kardeşler - 2. Cilt - Yazar (Sosyal)
Karamazov Kardeşler - Cilt 1 - Yazar (Yordam)
Karamazov Kardeşler - Cilt 2 - Yazar (Yordam)
Karamazov Kardeşler - Takım - Yazar (Öteki)
Karamazov Kardeşler - Takım - Yazar (Oda)
Karamazov Kardeşler I.Cilt - Yazar (İskele)
Karamazov Kardeşler II.Cilt - Yazar (İskele)
Karamazov Kardeşler-1 - Yazar (Alter)
Karamazov Kardeşler-2 - Yazar (Alter)
Kırılgan Bir Yürek - Yazar (Helikopter)
Klasikler Seti-1 - Yazar (NTV)
Krokodil - Yazar (Öteki)
Kumarbaz - Yazar (İmge)
Kumarbaz - Yazar (Helikopter)
Kumarbaz - Yazar (İskele)
Kumarbaz - Yazar (İletişim)
Kumarbaz - Yazar (İş Bankası)
Kumarbaz - Yazar (Mitra)
Kumarbaz - Yazar (Varlık)
Kumarbaz - Yazar (Alter)
Kumarbaz - Yazar (İnkılap)
Kumarbaz - Yazar (Bordo Siyah)
Kumarbaz - Yazar (Öteki)
Kumarbaz - Yazar (İletişim)
Kumarbaz - Yazar (Oda)
Kumarbaz - Yazar (Kastaş)
Kumarbaz - Yazar (Sosyal)
Kumarbaz (Ciltli) - Yazar (Öteki)
Kumarbaz - Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Mektuplar - Yazar (Hece)
Mutluluğun Kıyısında - Yazar (Neden Kitap)
Mutluluğun Kıyısında - Yazar (ADA)
Netoçka Nezvanova - Yazar (İletişim)
Netoçka Nezvanova - Yazar (Oda)
Netoçka Nezvanova - Yazar (Öteki)
Notes From The Underground - Yazar (Karbon Kitaplar)
Ölü Bir Evden Hatıralar - Yazar (İletişim)
Ölü Bir Evden Hatıralar - Yazar (İletişim)
Ölü Evinden Anılar - Yazar (Alter)
Ölü Evinden Anılar - Yazar (İskele)
Ölü Evinden Anılar - Yazar (Akyüz)
Ölü Evinden Anılar - Yazar (Oda)
Ölüler Evinden Anılar - Yazar (İmge)
Ölüler Evinden Anılar - Yazar (Amfora)
Ölüler Evinden Anılar - Yazar (Bordo Siyah)
Ölüler Evinden Notlar - Yazar (Can)
Öteki - Yazar (İthaki)
Öteki - Yazar (İletişim)
Öteki - Yazar (İş Bankası)
Öteki - Yazar (İletişim)
Öteki - Yazar (Öteki)
Öteki Ben - Yazar (Bordo Siyah)
Öteki-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Öyküler - Yazar (İletişim)
Poor Folk - Yazar (Karbon Kitaplar)
Puşkin Konuşması - Yazar (İletişim)
Puşkin Konuşması - Toplu Eserleri 17 - Yazar (İletişim)
Puşkin Üzerine Üç Konuşma - Yazar (Dedalus)
Rus Öyküleri - Yazar (Kırmızı Kedi)
Stepançikovo Köyü - Yazar (İş Bankası)
Stepançikovo Köyü ve Sakinleri - Yazar (İletişim)
Stepançikovo Köyü-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Suç ve Ceza - Yazar (İthaki)
Suç ve Ceza - Yazar (Yordam)
Suç ve Ceza - Yazar (Siyah Beyaz)
Suç ve Ceza - Yazar (Doğu Batı)
Suç ve Ceza - Yazar (Domingo)
Suç ve Ceza - Yazar (İmge)
Suç ve Ceza - Yazar (Kabalcı)
Suç ve Ceza - Yazar (Bookcase)
Suç ve Ceza - Yazar (Alter)
Suç ve Ceza - Yazar (Bordo Siyah)
Suç ve Ceza - Yazar (NTV)
Suç ve Ceza - Yazar (İş Bankası)
Suç ve Ceza - Yazar (Bordo Siyah)
Suç ve Ceza - Yazar (Batı)
Suç ve Ceza - Yazar (Bilge Karınca)
Suç ve Ceza - Yazar (Okumuş Adam)
Suç ve Ceza - Yazar (Sosyal)
Suç ve Ceza - Yazar (İletişim)
Suç ve Ceza - Yazar (Oda)
Suç ve Ceza - 1 - Yazar (Öteki)
Suç ve Ceza I-II - Yazar (Kum Saati)
Suç ve Ceza I-II - Yazar (Cem)
Suç ve Ceza I.Cilt - Yazar (İskele)
Suç ve Ceza II.Cilt - Yazar (İskele)
Suç Ve Ceza-2-Ciltli - Yazar (Öteki)
Suç ve Ceza-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Suç ve Ceza-I - Yazar (Güven)
Suç ve Ceza-I - Yazar (Amfora)
Suç ve Ceza-II - Yazar (Güven)
Suç ve Ceza-II - Yazar (Amfora)
Suç ve Ceza-II. Cilt - Yazar (Bordo Siyah)
Tatsız Bir Olay - Yazar (Can)
Tatsız Bir Olay - Yazar (Oda)
The Crocodile - Yazar (Karbon Kitaplar)
The Double - Yazar (Karbon Kitaplar)
The Gambler - Yazar (Karbon Kitaplar)
The House of the Dead & The Gambler - Yazar (Wordsworth)
Timsah Gülünç Bir Adamın Düşü, Uysal Bir Ruh - Yazar (Sosyal)
Uysal Kız - Yazar (Oda)
Uysal Kız - Yazar (Can)
Üç Novella - Yazar (İletişim)
White Nights - Yazar (Karbon Kitaplar)
Yatak Altındaki Koca - Yazar (Kafekültür)
Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları - Yazar (İletişim)
Yeraltından Notlar - Yazar (Ayrıntı)
Yeraltından Notlar - Yazar (İletişim)
Yeraltından Notlar - Yazar (Notos Kitap)
Yeraltından Notlar - Yazar (İthaki)
Yeraltından Notlar - Yazar (Doğu Batı)
Yeraltından Notlar - Yazar (Altınpost)
Yeraltından Notlar - Yazar (Alter)
Yeraltından Notlar - Yazar (İskele)
Yeraltından Notlar - Yazar (Birey)
Yeraltından Notlar - Yazar (Alfa)
Yeraltından Notlar - Yazar (İletişim)
Yeraltından Notlar - Yazar (Oda)
Yeraltından Notlar - Yazar (Öteki)
Yeraltından Notlar (Ciltli) - Yazar (Öteki)
Yeraltından Notlar (Ciltli) - Yazar (Koridor)
Yeraltından Notlar -Mini Kitap- - Yazar (Can)
Yufka Yürek - Yazar (Can)
Yufka Yürekli - Yazar (Oda)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.036s