Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Ara Güler
16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul'un Tiyatro Kurslarına devam etti; çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu.
1950'de Yeni İstanbul Gazetesi'nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne devam etti.

1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi. 1954'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı.

1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı'na katıldı ve İngiltere'de yayımlanan "Photography Annual Antalojisi" onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.

1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen "Master of Leica" ünvanını kazandı. İsviçre'de çıkan Camera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan "Young Turkey" adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.1967'de Japonya'da çıkan "Photography of the World" antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı. 1967'de Kanada'da açılan "İnsanların Dünyasına Bakışlar" sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen "Renkli Fotoğrafğın On Ustası" adlı sergide; aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.1970'de "Türkei" adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.1971'de Lord Kinross'un "Hagia-Sophia" (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti.

Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaş günü için yayımlanan "Picasso Metamorphose et unite" adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı. 1972'de Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açıldı.1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra "Yaratıcı Amerikalılar" adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan "Kahramanın Sonu" adlı bir belgesel film çekti.1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "Foto Muhabirliği" dalındaki birincilik ödülünü aldı.

1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı "Fotoğraflar" adlı kitabında basıldı.1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı "Mimar Sinan" kitabını fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de "Institute of Turkish Studies" tarafından Ingilizce olarak yayınlandı.1989'da "Ara Güler'in Sinemacıları" kitabı basıldı.

1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) "The Sixth Continent" adlı kitabını fotoğrafladı. Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyurdu.Ismet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yaptı ve fotoğraflarını çekti. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso röportajı.Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de "Sinan, Architect of Soliman the Magnificent" adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl "Living in Turkey" adlı kitabı Ingiltere, ABD ve Singapur'da "Turkish Style" başlığıyla, Fransa'da "Demeures Ottomanes de Turquie" adıyla yayımlandı.1994'de "Eski İstanbul Anıları", 1995'de "Bir Devir Böyle Geçti", "Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü" fotoğraf kitapları yayımlandı. Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da fotoğrafları sergileniyor.

17 Ekim 2018 tarihinde hayatını kaybetti.Eserleri

100 Yüz - Yazar (Yapı Kredi)
Al İşte İstanbul - Yazar (Yapı Kredi)
All The World In Theır Faces - Yazar (Dünya)
Aphrodisias Çığlığı - Yazar (Yapı Kredi)
Ara Güler - İstanbul - Yazar (İlke)
Ara'dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti - Best of Ara Güler - Yazar (Fotoğrafevi)
Babil'den Sonra Yaşayacağız - Yazar (Aras)
Babil'den Sonra Yaşayacağız - Yazar (Aras)
Beyaz Güvercinli Adam - Yazar (Fotoğrafevi)
Bir Beyoğlu Fotoromanı - Fotoğraflayan (Yapı Kredi)
Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun - Yazar (İnkılap)
Bir Göz Bir Makina ve Gerçek - Yazar (Fotoğrafevi)
Bitek Kent: Balıkesir - Fotoğraflayan (Yapı Kredi)
Bu Diyar Baştanbaşa 4 - Grafiker (Adam)
Demirciler Çarşısı Cinayeti - Grafiker (Adam)
Deniz Küstü - Grafiker (Adam)
Fotocep-1 - Yazar (Fotoğrafevi)
Fotoğraf Sanatçıları Dizisi - Ara Güler - Yazar (Eczacıbaşı)
İçimdeki Türkiyem - Fotoğraflayan (İş Bankası)
İnsansız Anı Olmaz - Yazar (YGS)
İstanbul'da Alınteri - Yazar (Kırmızı)
İstanbul'u Dinliyorum 1950-2010 - Yazar (Kitap)
İz-1 - Yayın Yönetmeni (X)
İz-3 - Yayın Yönetmeni (X)
Karar Anı - Fotoğraflayan (YGS)
Kumkapı Ermeni Balıkçıları 1952 - Yazar (Aras)
Living in Turkey - Fotoğraflayan (Thames&Hudson)
Medeniyet Kaybı -Milliyetçilik ve Faşizm Üzerine Yazılar- - Fotoğraflayan (Birikim)
Sebastiao Salgado -Ara Güler Koleksiyonu- - Yazar (Yapı Kredi)
Turkish Style - Fotoğraflayan (Dünya)
Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi-6 - Yazar (Antartist)
Türkiye'nin Siyasî Hayatında Batılılaşma Hareketleri - Fotoğraflayan (İstanbul Bilgi Üniversitesi)
Uygarlıklar Kapısı Urfa - Yazar (Yapı Kredi)
Vanished Colours - Yazar (Dünya)
Yaşar Kemal'e Bir Ara'lık Bakış - Yazar (Yapı Kredi)
Yeryüzünde Yedi İz - Yazar (Yapı Kredi)
Yitirilmiş Renkler - Yazar (Dünya)
Yüzlerinde Yeryüzü - Yazar (Ana)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.035s