Bu eser, masonluğun ilkelerini değil, toplumsal rolünü incelemektedir. Abdülhamid sadece Türk tarihinin değil, yaşadığı dönem uluslararası sorunlarının da en çok tartışılan kişilerinden biri.
Masonluk ise 18. yüzyıldaki örgütlenmesinden beri dünyanın her tarafında en çok tartışılan konuların başındadır. İkisinin yanyana gelmesinin ilgi çekmemesi mümkün değil.
Bu çalışmasında Orhan Koloğlu, gizli bir kurum olarak Avrupa´da beliren ve dinler dışı bir nitelik taşımak iddiasındaki Masonluğun İslâm Alemi´ne girişini, yayılışını ve en üst yönetim kademe­lerince benimsenişinin gelişimini anlatıyor.
Mason olan tek Sultan/Halife V. Murat´ın yerine geçen kardeşi II. Abdülhamid´in, siyasi amaçlarla kullanılmak istenen kurumu etkisizleştirmek için kullandığı yöntemler inceleniyor. Çalışmanın bir bölümü Masonlukla İslâm´ı bağdaştırmak için hangi düşüncelerle hareket edildiğini ortaya koymaya ayrılmış. V. Murat´ın 1905´te ölümüne kadar ki süreyi içeren çalışmanın devamı İttihatçılar ve Masonluk isimli kitapta yer almaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756461044
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Orhan Koloğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler