İnsan dünyasının kültür evrenini anlamlandırmaya ve yorumlamaya çalışan Avrupa göstergebilimi (özellikle Paris Göstergebilim Okulu) ile bütün canlılar dünyasının iletişim ve anlatım olgularını kavramaya yönelen Amerikan göstergebiliminin yanı sıra yaklaşım açısından göstergebilimle bağlantılı dilbilim, dil felsefesi, edebiyat eleştirisi, üslupbilim, yorumbilim, alımlama estetiği, filoloji, vb'nin temel kavramlarını, yöntemlerini, kuramcılarını, okullarını ayrıntılı biçimde değerlendiriyor.
Maddelerin yazımında, kavramları ve kavramlar arasındaki bağlantıları, açıklayıcı alıntılarla işlemeye özen gösteriyor. Ayrıca kavramları, yöntemleri ve okulları yaratan kuramcıların geçirdikleri düşünce evrimini, düşüncelerinin üretim sürecini, üretim süreçlerinin belli başlı aşamalarını da ayrıntılarıyla sergiliyor.

Yeni baskı için bütünüyle gözden geçirilmiş ve genişletilmiş Açıklamalı Göstergebilim Sözlüğü'nün dünyanın insan için ve insanın insan için taşıdığı anlamları yöntemli biçimde kavramaya çalışanlara katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786051718637
Yayın Tarihi :2019-01-08
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :380
Kapak :Ciltli
Kağıt :2.Hamur
Boyut :140 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mehmet Rıfat
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler