Her yaştan milyonlarca okurun hayranlığını kazanan Çıtır Çıtır Felsefe dizisinden
26. kitap!

Vicdan olmadan ahlak olur mu?

Felsefeyi günlük yaşamdan zengin örneklerle buluşturarak çocukların yaşamlarına yerleştiren Çıtır Çıtır Felsefe dizisinin 26. kitabı, birlikte ve özgürce yaşayabilmemiz için ahlak ve vicdan kavramlarını tartışıyor. Dizinin yaratıcısı Brigitte Labbé, kötü olduğuna inandığımız ama yasalarla ve kurallarla yasaklanmayan şeyleri yapmıyorsak, bunun nedeninin insana özgü ahlak bilinci ve vicdan olduğunu anlatıyor; yüzyıllardır tartışma konusu olan etik meselesini bir çocuğun anlayabileceği sadelikte aktarmayı başarıyor. Kendine yapılmasını istemediğin şeyi, başkalarına yapma yaklaşımından yola çıkarak ahlakın evrenselliğini açıklayan kitap, hem sınıf hem aile içi okumalar için ideal.

Bir şeyin asırlardır yapılagelmesi, o şeyin iyi olduğu anlamına gelmez. Töreler, gelenekler, inanışlar, alışkanlıklar hiçbir şeyi kanıtlamaz. Hatta kimi zaman aklı uyutabilirler. Bugüne kadar hep yapılagelen şeyleri, hiç sorgulamadan tekrarlama tehlikesiyle karşı karşıya kalırız... İşte bu yüzden, birlikte ve özgürce yaşamak için hepimizin, içselleştirilmiş ahlaki kurallara ihtiyacı var.

Brigitte Labbé'nin düşünmeye davet eden özgürlükçü yaklaşımı ve güçlü anlatımı kadar, Jacques Azam'ın karikatür tadındaki renkli resimleriyle de benzersiz Çıtır Çıtır Felsefe dizisi, çeşitli ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de birçok okulun en çok önerdiği kitaplar arasında yer alıyor. Yaşamı ve dünyanın işleyişini anlamaya çalışan çocuklara yardımcı olacak temel sorularla kurgulanan kitaplar, farklı bir kavramı, günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız örnek olaylarla öyküleştirerek tartışıyor. Dizi, öğretmenler ve anne babalar tarafından da severek okunuyor.

4, 5, 6. sınıflar
BİREY ve TOPLUM
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER
DUYGULAR ve HAYALLER
*Temalar
vicdan
ahlak
haklar
özgürlükler
yasaklar
erdem
iyi-kötü
farklılıklar
toplum

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054603978
Yayın Tarihi :2018-07-22
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :10.Baskı
Sayfa Sayısı :40
Kapak :Karton
Kağıt :Kuşe
Boyut :130 X 180
Emeği Geçenler :
Yazar   : Brigitte Labbe
Çevirmen   : Azade Aslan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler