Format Kitap
Barkod 9789750503832
Yayın Tarihi 2006-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 270
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Kudret Emiroğlu; Oktay Özel; Eyüp Özveren
Yazar   : Eyüp Özveren
Yazar   : Kudret Emiroğlu
Yazar   : Oktay Özel

Kendine özgü bir kültür havzası, dahası bir uygarlık beşiği olarak Akdeniz... Bu tasarım, özellikle büyük tarihçi Fernand Braudel`in çalışmalarından sonra bir hayli yaygınlaştı. Hatta belki, Akdeniz kültürü üzerine incelemeler yapanları, bir ortak Akdeniz tarihinin izini sürenleri bile tedirgin edebilecek kadar romantize edilerek popülerleşti! Elinizdeki kitapta, Akdeniz`in tarihsel gerçekliğine değişik pencerelerden bakan tarihçilerin çalışmaları yer alıyor. Akdeniz`in bir merkezî coğrafya olarak sönümlenmesinden, jeopolitik gelecek perspektiflerine... Kuzey, Güney, Doğu, Batı kıyıları arasındaki, şehir kültürleri (ve gettoları!) arasındaki benzerlikler ve farklılıklara... Cinsellikten mimariye ve dahi genetiğe... Akdenizlilerin ve Akdenizlerin zengin dünyasına, ayrıntılı, ince bakışlar sunan incelemeler.
Türkiye`den, ABD`den, Fransa`dan, İsrail`den, Lübnan`dan, Tunus`tan, Yunanistan`dan tarihçilerin çalışmalarını sundukları toplantıya ev sahipliği yapan Antakya`nın özel bir yeri var kitapta. Antakya`yı hem tipik hem özgül bir Akdeniz şehri yüzüyle tanımak için...
Evangelia Balta, Linda T. Darling, May Davie, Alisa Ginio, Reşat Kasaba, Ergi Deniz Özsoy, Eyüp Özveren, Julia Clancy-Smith, Nora Şeni, Faruk Tabak, Abdeljelil Temimi, Ehud R. Toledano, Mahmoud Yazbak ve Stefanos Yerasimos`un katkıda bulunduğu bu çalışma, ismi son anılan yazarına: değerli Akdenizli tarihçi ve düşünce adamı Stefanos Yerasimos`a ithaf edilmiştir.

devamını oku..
% 19
indirim
15.00
Liste Fiyatı : 18.52
Kazancınız : 3.52
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.