Okumak, öğrenmenin anahtarıdır. Bundan dolayı sıklıkla etkili okuma becerisi kazanmanın, akademik başarı için gerekliliğine vurgu yapılır. Akıcı okuma ve okuduğunu anlamada başarılı olmadan, akademik açıdan da başarılı olamayacağı herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Çocukların yaşadığı okuma sorunu, zaman içinde genel olarak öğrenme sorununa dönüşebilir.

Günümüzde pek çok ebeveyn okumanın öneminin farkındadır ve çocuklarının iyi bir okuyucu olmasını isterler. Bu ebeveynler, çocukları akıcı okumayı kazandığında, onların akademik açıdan önemli bir aşamayı geçtiklerini bilirler. Bunun yanında çocukların akıcı okuma sorunu yaşaması ise pek çok ebeveyn için kaygı nedenidir. Bu kaygı, doğal olarak çocuklara yansımakta ve onların sağlıklı gelişimini zorlaştırmaktadır. Bütün bunlar, akıcı bir okuma becerisi kazanmanın ya da kazanamamanın basit bir olay olmadığını göstermektedir.

Akıcı okumanın kazanılmasının öneminden dolayı, okullarda öğretmenler, ilkokulun ilk yıllarından itibaren çocukların akıcı okuma becerilerini geliştirmek için çaba harcarlar. Buna rağmen okullarda, hâlâ azımsanamayacak sayıda çocuğun akıcı okuma sorunu yaşadığı ve akıcı okuma düzeyinin sınıf düzeyine göre oldukça geride olduğu bilinmektedir.

Okumayı öğrenmenin de öğretmenin de zor bir süreç olduğunu hep söyleriz. Bunun yanında doğru bir destekle, öğrencinin ve öğretmenin bilinçli çabasıyla her çocuğun akıcı okumayı kazanabileceğini de biliyoruz. Hazırlanan bu kitapla öğrencilerin akıcı okumayı geliştirme çabalarını desteklemek ve öğretmenlere bu süreçte akademik bir kaynak sunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla akıcı okumaya ilişkin kavramsal bilgilere, akıcı okumayı geliştirmeye yönelik yöntem ve tekniklere ve değerlendirme süreçlerine yer verilmiştir. Bu kitabın çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve akıcı okuma alanına ilgi duyan okurlara yararlı olması dileğiyle.....

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257676137
Yayın Tarihi :2021-04-14
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :192
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :160 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Muhammet Baştuğ
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler