Aklın İsyanı, 20. yüzyılda bilim alanında yaşanan önemli gelişmeleri ve bilimsel keşifleri ele alarak diyalektik materyalizm teorisini bir ileri aşamaya taşıyan önemli bir yapıt olarak kabul edilir. Yaşam nasıl ortaya çıktı, matematik gerçeği yansıtır mı, akıl bir makine mi, dinozorlar neden yok oldu?.. Bunlar geçtiğimiz yüzyılın olduğu kadar şimdinin de/bu yüzyılın da büyük soruları... Yazarlar, Marx ve Engels'in doğaya, topluma ve bilime hükmeden kanunların birliğini savunan diyalektik materyalizmini modern bilimin ışığında ele alıyor.

Kitabın tek teorik katkısı bu değil. Woods ve Grant, bir taraftan Marksist felsefe ile bilimin yeni teorileri arasındaki ilişkiyi ortaya koyup diyalektik materyalizmi doğa bilimleri üzerinden anlatırken, diğer taraftan modern bilimin nerelerde raydan çıktığını gösteren bir çerçeve de sunuyor okura. Kesinsizlik ve İdealizm tartışmalarından Bencil Gene, Büyük Patlamadan Marksizm ve Darvincilik ilişkisine, Kuantum mekaniğinden Jeolojinin diyalektiğine kadar birçok konuyu, bilim dünyasındaki güncel gelişmeler ve Marksist yöntem bağlamında yeniden değerlendiriyorlar.

Aklın İsyanı, sadece, kapitalizmin krizini bilim üzerinden okuyan bir kitap değil; aynı zamanda bilimin krizine de ışık tutan ve bilim tarihi yazınında önemli yeri olan bir kitap.
Doğada, son tahlilde, diyalektik hüküm sürer.

- Engels

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786051723044
Yayın Tarihi :2018-09-19
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :480
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Alan Woods
Yazar   : Ted Grant
Çevirmen   : Ufuk Demirsoy
Çevirmen   : Ömer Gemici
İlgili Eserler