Format Kitap
Barkod 9786059386739
Yayın Tarihi 2020-06-15
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 368
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Hasan Harmancı

Alevilerle Müslüman topluluklar arasında yaşanan çatışmada Alevilerin yeri nedir?

Çatışma sürecinde İslam öncesi, İslami dönem gibi alanlara sıkıştırılarak ele alınan Alevilik, kendi dışına, ait olmadığı yere itildi. Cumhuriyet boyunca Aleviler zorla Müslüman ve Türk sayıldı.

Aleviliğin ve Alevilerin bir yere yamanma ihtiyacı, Alevi gerçeğini gizlediği gibi, Alevilerin kafasını da karıştırdı. Bu nedenle Alevi teosofisi, teolojik inançlarla kuşatıldı. Çevre kültürlerin, inançların ve dinlerin biçimlendirdiği baskın bir sürece hapsedilmeye çalışıldı.

Bu çalışmada, Alevi düşüncesine temel olan siyasal ruha ve onun kökenine önem verildi. Bu kapsamda Alevilik mayalanma, kurumsallaşma ve değişim dönemleri olarak ele alındı.

Aleviliğe dair bilinen yalanları yıkmak, parçalanan hakikatin izini sürmek, Alevilikte çelişki diye sunulan talan ile gerçeği ayırmak istedik.
Aleviliği var eden ilkeleri ve yarattığı etkileri ele almak Aleviliği anlamamızı kolaylaştırır. Bu amaçla Alevi özgünlüğünü merkeze alan kronolojik sürece dair veriler kullanıldı.

Bu çalışmada Aleviliği kendi diliyle anlamak, okumak için Aleviliğin etnosantrik yönüyle ortaya konulmasına önem verildi.

devamını oku..
Etiketler : Din
% 19
indirim
30.78
Liste Fiyatı : 38.00
Kazancınız : 7.22
Miktar :  
Adet

Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %19 indirim