Özgürlük genelde insanın bir yere ihtiyaç duymaması anlamına gelir. Sen kendi alanında bir bireysin, kendine göre bir geçmişin var, olmasan aranırsın. Ama buradan uzaktaki şehirler tıpkı ben gibi sağa sola savrulan yapraklarla dolu. Bu yapraklar hep aynı, kimseyi tanımazlar, hiçbir şeyleri, bir bağları bile yoktur. Böyle biri öldüğü zaman bile nereye gömüleceği mesele olur. Ev sahibi ve yemek yediği lokantanın çalışanı arkasından ağlar belki ve arkasında belki bir redingot, bir resim şövalesi, bir keman ya da her neyle geçiniyorsa işte, o eşya dışında hiçbir şey bırakmaz. Yapabildiği tek şey kirasını ödemek; şehir merkezine yakın küçücük bir dairenin olması gerekenden fazla kirasını. Ne evi ne yeri ne de memleketlisi vardır. Sokaklarda, parklarda, tiyatrolarda geçirir zamanını. Restoranlarda ve konser alanlarında oturur, kendisi gibi yüzlercesini orada görür, içi titrer.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, gelmiş geçmiş en iyi yazarlarından birisi olarak kabul edilen ve Pulitzer ödüllü Willa Cather'ın, 2019 yılında yayımladığımız Antonia'sından sonra, Bereketli Topraklar üçlemesinin bir diğer kitabı olan Alexandra'yı (O Piooners!) okuyucularımızla buluştumanın gururunu yaşıyoruz.

Cather bu eserinde; sadeliği, derinliği, ürkütücü keskinliği ve duygusal görüş açısını elinden bir an olsun bırakmıyor. Cather'in sanatının derinliklerinden kopup gelen bu eseri, okudukça büyülenecek, büyülendikçe de seveceksiniz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786056999093
Yayın Tarihi :2021-10-04
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :189
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Willa Cather
Çevirmen   : Derya Küçükkiriş
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler