Format Kitap
Barkod 9789944989466
Yayın Tarihi 2010-12-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 412
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 220

Emeği Geçenler :
Yazar   : Nelson Algren
Çevirmen   : Algan Sezgintüredi

Mülkiyetle erdemin bir tutulduğu ülkede hiçe, tümüyle hiçe sahip olmanın verdiği büyük, gizli ve özel Amerikan suçlu-luğu. Her reklâm panosunun ardında yatıp her insana buyruklarını ileten suçluluk; hiçbir şey edinememenin boyun büküklüğü. Ne bir Ford ne de bir ev yazılı gelecekler. Ra-dyo reklâmlarının, tramvaylara asılı panoların ve saygıde-ğer her türlü derginin sayfalarındaki reklâmların karşısında bükük boyunlar. Harbi Amerikalıların başarı merdiveninin taş basamaklarını hızla ve yardım görmeden çıkışını kendi gözleriyle görürlerdi ya, sonunda hep geride kalan kendil-eriydi. Ne Batı Madison Sokağı´ndaki Şehrimizi-Temiz-Tutalım kulelerinden birinden atlayacak kadar onurları ne de gözlerini tekrar reklâm panolarına dikecek hırsları vardı anlaşılan.
Altın Kollu Adam, Amerikan edebiyatının en büyük isimler-inden, Brecht´in deyişiyle Şehir dediğimiz büyük vahşi or-manları didik didik araştırmaya soyunmuş Nelson Algren´in, sadece 1950 yılında verilmeye başlanan Amerikan Ulusal Kitap Ödülü´nün ilkini değil, aynı zamanda edebiyat dünyasında hak ettiği ün ile tıpkı zamanında öngördüğü gibi, medya güdümüne girerek acıyı, vahşeti, şiddeti, eşitsizliği, ırkçılığı işleye işleye Şeyleştirerek Kurbanı altından çıkamayacağı aldırışsızlık katmanlarının altına gömen ve günümüzde Tarantino gibilerinin yücelmesine yol açan acımasız kapitalist düzene kent özelinde ve ülke genelinde, daha işin başlarında attığı utanç verici tokat yüzünden Chicago´nun saygın vatandaşlarının nefretini kazanan, Yazar kurbandan yana çıkmalıdır şiarını tüm iç burkuculuğuyla okurun vicdanına saplayan başyapıtıdır.
Yazım tarzı ve şiirsel sesinin kalıcı tınısında T. S. Eliot ve James Joyce´un etkileri belirgin bir biçimde görülmekte - Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap

devamını oku..
Kategori : Roman Dizisi
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 19
indirim
28.50
Liste Fiyatı : 35.19
Kazancınız : 6.69
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.