Format Kitap
Barkod 9789755336398
Yayın Tarihi 2011-11-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 637
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 240 X 150

Emeği Geçenler :
Yazar   : Mümtaz Soysal

Anayasa tartışmalarının yeniden canlandığı bir dönemde anayasalara ve devlet sistemlerine ilişkin temel kavramları iyi bilmek gerekiyor. Anayasaya Giriş, 1961 Anayasası'nın getirdiği özgürlük ve özerk üniversiteler ortamından rahatsız olanların yarattığı korku atmosferinin oluşmasından kısa zaman önce, üniversitelerin ilk sınıflarındaki gençlere bu alanda temel bilgileri vermek amacıyla yazılmıştı. Kolay anlaşılır bir dille yazıldığı için komünizm propagandası yapmakla suçlandı; yazarı Mümtaz Soysal ağır hapse ve ömür boyu kamu haklarından yoksun bırakılmaya mahkûm edilmek istendi.

Kırk iki yıl önce bir sıkıyönetim mahkemesinde dava konusu olan bu ders kitabı, yazarının Mamak Askeri Cezaevi'nde on altı ay tutulmasına mal oldu ama yazarına ve dolayısıyla Türkiye'ye UNESCO'nun ilk İnsan Hakları Öğretimi Uluslararası Ödülü'nü kazandırdı.

Mümtaz Soysal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde anayasa hukuku profesörüydü. İmge Kitabevi Yayınları, o dönemin korku imparatorluğunda, öğrenciler ve başka okurların suç aracı bulundurmakla suçlanmamak için yakıp yok ettiği, ama sonradan çok aranan bir kitabın tıpkıbasımını yaparak ve yazarının yargılanış öyküsünü vererek, anayasa hukukundaki temel kavramların anlaşılmasına ve üniversite özerkliği açısından unutulmaması gereken bir davanın anımsanmasına katkıda bulunmak istedi.

devamını oku..
Kategori : Siyaset (Hukuk)
Bu üründen 6 adet satılmıştır.
% 20
indirim
51.20
Liste Fiyatı : 64.00
Kazancınız : 12.80
Miktar :  
Adet

Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim