İslamiyet'in okumaya verdiği büyük değer, yazmaya itinayı da beraberinde getirdi.Her şeyin en güzelini yapma prensibi de, en mükemmel şekliyle, Hat ve Tezhip sanatlarında tezahür ve tecelli etti.

Her zirveye tırmanışın zor olması gibi, bu gelenekli el sanatlarında da başarı kolay değil. Bu demir leblebiyi, sakız leblebi haline getiren sır ise, üstadın derslerinde gizli.Meşk sırasında geçen temel bilgiler, kurallar, terminolojik kavramlar ne kadar iyi anlatılır ve anlaşılırsa ,başarı o derecede kolaylaşır.

Ne var ki, üstad ile öğrenci arasında genellikle görülen yaş ve ortam değişikliklerinden ileri gelen dil ve kültürel seviye farklılıkları, anlatmayı, anlamayı, dolayısıyla başarıyı zorlaştırıp, geciktirebilmekte..


İşte bu eser ,karşılaşılan problemlerin çözülmesi amacıyla hazırlanıldı.Hüsn-i HAT ve Tezhip Sanatlarına dair temel bilgilerin, terminolojik kavramların en kolay ve en kalıcı şekliyle öğrenilmesini temin edecek. Ansiklopedik yönü, resimli ve şekilli anlatım metodu sayesinde, bilgiyi artırıp, beceriyi geliştirecek.

Alanında ilk ve tek eser olma sorumluluk ve onuruna sahip bu eser, Hüsn-i Hat ve tezhip Sanatlarıyla meşgul olanlara çeşitli yönlerden büyük faydalar sağlayacak ?..

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789759434120
Yayın Tarihi :2008-06-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :230
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hasan Özönder
İlgili Eserler