Format Kitap
Barkod 9786054208517
Yayın Tarihi 2010-05-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 301
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Erman Artun

Bu kitapta âşık edebiyatı geleneği; âşık edebiyatına genel bakış, Anadoluda oluşumu, motifleri, tematik bakış ve genel özellikleri bakımından incelendikten sonra örnek metin tahlilleri yapılacaktır.
Metin tahlili; bir edebî eseri bütünlüğü içerisinde bütünü oluşturan her türlü ögenin (anlam, yapı, dil, üslup) belli bir yöntemle ele alınıp incelenmesi, değerlendirilmesi, yorumlanmasıdır. Metin tahlilinde, şekil özellikleri, yazım özellikleri, dil ögeleri, edebî sanatlar, düşünce, duyuş gibi özellikler incelenir.
Metnin çözümleme amacı, eseri; içerik, yapı, dil ve üslup yönünden anlamaktır. Her okuyucunun edebî eserin dilini çözüp, onun semboller dünyasına bütünüyle nüfuz edebîlmesi mesajını tam ve doğru anlayabilmesi, estetik zevkle mümkün olur.
Âşık edebiyatı geleneğini bilmeden, âşık şiirinin tarihsel ilgisini kavramak, anlamak, yorumlamak, çözümlemek, düzeyli bir şiir eleştirisi yapmak mümkün değildir. Âşık şiirinin, inceleme veya çözümlemesinde şiirin bütünlük içindeki varlığını sağlayan ruhu ve metnin tarihsellikle ilgili bağı göz ardı edilmemelidir.
Âşık şiirinin metin tahlili, geleneğin mantığına, geleneğin yüklediği anlamlara bağlı olmalıdır. Bana göre anlayışıyla gelenek dışı anlamlar yüklemek tahlili öznel yapacaktır.

devamını oku..
Kategori : Edebiyat
13.89
Liste Fiyatı : 13.89
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.