Geçtiğimiz yüzyıl, ulus devletlerin tarih sahnesine çıktığı ve geliştiği yüzyıldı. Yüzyılın başında imparatorlukların çözülmesiyle birlikte çok sayıda ulus devlet ortaya çıkmıştı. Bu tarihsel gelişmeden hareket eden bazı düşünürler, çağın ruhunun, toplumunu çepeçevre kuşatan aşkın bir devlete gebe olduğu tezini ortaya attılar. Bu düşünürlere göre tarih, geçici bir durak, bir araç olan sivil toplumdan aşkın devlete doğru ilerleyecek, aşkın devlete vardıktan sonra da nihayete erecekti. Yirminci yüzyıl, gerçekten aşkın devletlerin otoriter veya totaliter bir zemin üzerinde ortaya çıktığı yüzyıl olmuştu.
Ömer Çaha, ülkemizdeki sivil toplum arayışlarını genel devlet kavramı ve anlayışlarının tarihsel sürecinde ele alıyor. Osmanlıda ve Cumhuriyet Türkiyesi´ndeki devlet yapısını incelerken özellikle 1980´den sonra sivil toplum hareketlerini felsefi bir bakışla analiz ediyor.
Kitap yeni baskı için yeniden gözden geçirilirken, on yıllık gelişmeler ışığında ciddi bir revizyona tabi tutulması kaçınılmaz oldu. Çaha, Aşkın Devletten Sivil Toplumanın Türkiyenin demokratikleşme yolundaki yürüyüşüne eşlik etmesinin verdiği heyecanın, kitabı gözden geçirmek için harcanan çabayı bir eğlence haline getirdiğinin altını çiziyor.
Hiç kuskusuz Aşkın Devletten Sivil Topluma güncellenmiş basımıyla devlet-toplum tartışmalarında açımlayıcı bir yapıt olma özelliğini sürdürüyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756381328
Yayın Tarihi :2007-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :372
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :110 X 170
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ömer Çaha
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler