Troya Savaşından İstiklal Harbine: Anadoluda Yunanlar adlı kitabından sonra, Freely bu kez Anadolunun Selçuklular tarafından fethedilme sürecini ve Anadoluda Selçuklular, Bizans İmparatorluğu, beylikler arasında yaşanan iktidar savaşlarını ele alıyor.

XI. yüzyıldan itibaren Doğu Anadoludan batıya doğru hızla ilerleyen Anadolu Selçukluları, başkenti Konyada olan güçlü bir devlet kurdular. Bizans İmparatorluğu, Haçlılar, Moğollar ve Memluklar gibi güçlerle kâh savaşarak kâh bazılarıyla dönemsel ittifaklar oluşturarak XIV. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürdüler. Vârisleri Türk beyliklerine, özellikle Osmanlılara, güçlü bir siyasi kültür bırakırken, inşa ettirdikleri saraylar, camiler, hanlar, köprülerle Anadolunun çehresini değiştirdiler.

John Freely, At Üstünde Fırtınanın ilk kısmında Anadolu Selçuklularının siyasi entrikalar ve fetihlerle dolu tarihini aktarıyor; ikinci kısımda ise okuru Anadolu Selçuklu Devletinin kadim topraklarında dolaştırarak onların etkileyici kültürel mirasını gözler önüne seriyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050907285
Yayın Tarihi :2012-06-14
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :224
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :145 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : John Freely
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler