Format Kitap
Barkod 9786052958728
Yayın Tarihi 2020-09-17
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 736
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Eric R. Wolf
Çevirmen   : Hamit Çalışkan

Antropolog Eric R. Wolf'un ilk defa 1982'de yayımlanan Avrupa ve Tarihsiz Halklar'ı, modern çağda Avrupa toplumlarının küresel çapta giriştikleri yayılma ve sömürgeleştirme hareketinin tarihine ışık tutan klasikleşmiş bir eserdir.

Kapitalizmin ortaya çıkardığı, bugün de içinde yaşamayı sürdürdüğümüz dünyanın nasıl şekillendiğine dair Wolf'unki kadar kapsamlı pek az inceleme yapılmıştır. Immanuel Wallerstein'in dünya-sistemi teorisi ve Karl Polonyi'nin Büyük Dönüşüm'ü benzeri çalışmalar ampirik bilgi zenginliği açısından Wolf'unkinin gerisinde kalır.

Akraba düzenli, haraççı ve kapitalist olmak üzere üç temel üretim tarzı belirleyen Wolf'un ortaya koyduğu yaklaşımın özgünlüğü, Avrupalıların yayılmasından ve kapitalizmin gelişiminden önce tarihsiz halkların varoluş biçimlerine, büyüyen dünya piyasasının ve ardından endüstriyel kapitalizmin nüfuzuna nasıl maruz kalıp yok edildiklerine odaklanmasıdır. Böylelikle, başka yazarların periferi veya uydu gibi kavramlarla işaret ettikleri, fakat esasen etno-tarihçiler ve antropologların inceleme sahası olan maddi ilişkilerin değişimine dair mikro-topluluklar düzeyinde hareket eden bir analitik anlatı ortaya çıkar. Antropolojiyi tarihle bir araya getiren ve son beş yüzyıllık dünya tarihine geniş olduğu kadar ayrıntılı bir bakış sunan bu sosyal bilimler klasiğinin Türkiye'de geç de olsa layık olduğu ilgiyi göreceğine inanıyoruz.

devamını oku..
Etiketler : Tarih
Kategori : Edebiyat
Bu üründen 2 adet satılmıştır.
% 20
indirim
56.00
Liste Fiyatı : 70.00
Kazancınız : 14.00
Miktar :  
Adet

Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim