Yaşadığı kent İstanbul'un hüzünlü ruhunun izlerini sürerken, kültürlerin birbiriyle çatışması ve kaynaşmasının yeni simgelerini buldu.

2006 yılının Aralık ayında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken sözlerine Ölümünden iki yıl önce babam kendi yazıları, elyazmaları ve defterleriyle dolu küçük bir bavul verdi bana. diye başlayan ve konuşmasını bugün babam aramızda olsun çok isterdim. cümlesiyle tamamlayan Pamuk, Babamın Bavulu adlı Nobel tarihinin en içten ve en iyi hazırlanmış konuşmalarından biriyle tüm dünyada büyük yankı bırakmıştı.

Babamın Bavulunun 2007 Şubat'ındaki ilk baskısı, yazarın aynı adlı Nobel konuşmasının yanısıra, 2005 yılında Alman Yayıncılar veKitapçılar Birliği Barış Ödülü'nü alırken yaptığı Kars'ta ve Frankfurt'ta konuşmasıyla, 2006 Nisan'ında Oklahoma Üniversitesi'nde Puterbaugh Ödülü'nü alırken yaptığı İma Edilen Yazar konuşmalarını içeriyordu.

Bu yeni basımda ise, Pamuk'un 2012 yılında Avrupa kültürüne katkı yapan yaratıcılara verilen Sonning Ödülü'nü (Danimarka) alırken yaptığı Avrupa Fikri adlı konuşması da yer alıyor.

Babamın Bavulu, Pamuk'un dünyasına ve yazarlığına adım atmanın en özlü kılavuzu...

Pamuk, roman sanatını biz Batılıların elinden aldı ve bambaşka birşey haline getirdi.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750837586
Yayın Tarihi :2020-09-24
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :6.Baskı
Sayfa Sayısı :88
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Orhan Pamuk
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler