Format Kitap
Barkod 9789756176689
Yayın Tarihi 2008-12-12
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 274
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 230

Emeği Geçenler :
Yazar   : Feroz Ahmad

Türkiye´de tarihçilerin, siyaset ve toplum bilimcilerin yakından tanıdığı bir isim olan Feroz Ahmad, bu son eserinde Osmanlı Devleti´nin kuruluşundan günümüz Türkiye Cumhuriyeti´ne uzanan sürecin toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel veçhelerini ´bir kimlik arayışı´ sorunsalında incelerken; bu arayışın peşinde koşulan yüzlerce yıllık serüvenin geniş çerçevesini büyük bir ustalıkla çiziyor.
Ahmad´ın akademik yaşamında uzun yıllara dayanan araştırma ve gözlemlerinin ürünü olan bu çalışma, yaşadığımız coğrafyada kurulan bir aşiret tarafından kurulan devlet düzeninin dayandığı dini ve kültürel temellerin gelişimini, tarihsel ve toplumsal olayların yüzyıllar sonra ulaşılan millet olma kavramıyla birleşmesini, devamlı değişen bir kimlik harcıyla kararken, birbirinden farklı sonuçlara da ulaşıyor.
Yazar, kendi deyişiyle tarihçilere tarih öğreten biri olarak değil dışardan analitik ve nesnel bakan biri olarak, günümüz dünyasında modern Türkiye Cumhuriyeti´nin önüne Batılılar tarafından sürekli konulan siyaset-ordu, demokrasi-cumhuriyet, din-laiklik ikilemlerinin yarattığı gerilimleri incelerken, bunların kaynaklarına da nüfuz edebiliyor. Eskilerin deyimiyle müfit ve muhtasar olan bu kitabın, Türkiye tarihi için yepyeni bir referans olacağına inanıyoruz.
Bu çalışma kırk yıl sürmüş bir araştırmanın herkesin anlayabileceği bir özeti... Batılı ve Ortadoğulu akademisyenlerin güncel çalışmalarıyla yazarın içerden bakış ve yorumunun birleştiği bu eser İslâm, küreselleşme ve Türkiye´nin Amerika ve Avrupa Birliği ile ilişkileri gibi zorlu güncel konuları tarihsel arkaplanı içinde incelemektedir..
Eserdeki tarihlerin güvenilirliği ve ekteki mükemmel kronoloji, bu kitabı Türkiye´nin Modern Tarihi konusunda yararlı bir referans haline getiriyor.
Huge Pope, Internatioanl Journal of Middle East Studies

devamını oku..
Kategori : Tarih
% 19
indirim
13.50
Liste Fiyatı : 16.67
Kazancınız : 3.17
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.