1960'lardaki Vietnam Savaşı esnasında, savaş-karşıtı hareket ortaya henüz belirgin biçimde çıkmamışken, savaş denilen şeyin kahramanlık anlatılarıyla perdelenen gerçeğini anlatmak için Blazing Combat vardı. 1966'da yasaklanana ve piyasadan silinene dek, bir yıl içinde 4 fasikül çıkarmayı başaran dizi efsanevi çizgi roman yazar ve editörü Archie Goodwin'in liderliğinde seçkin bir yazar ve çizerler grubunun elinden çıkmıştı ve kitap, bugün de, yayınlanmış en önemli savaşçizgi romanlarının başında gelmektedir. Vietnam Savaşı'ndan yola çıkarak savaş tarihinde gezinen eser, savaşın yarattığı tahribatın izini kimi zaman muharebe meydanında, kimi zaman çatışmanın uzağındaki çevrelerde, kimi zaman insan ruhunun derinliklerinde, gökyüzünde ya da denizin diplerinde sürüyor. İkonik savunmalardan post-apokaliptik geleceklere, savaşın kazananının sadece masa başında ona karar verenler olduğunu söyleyen / ima eden Blazing Combat, dönemin savaşperver egemen ideolojisitarafından hedef tahtasına konulmuş ve yayınına son vermek zorunda kalmıştı.

Eşsiz çizgiler, sahadaki aksiyonu okura yaşatan sinematografik kompozisyonlar, kendi hayatının anlatıcısı haline gelen sorgulayıcı iç sesler; ölenlerden de olsa kalanlardan da, harcanan kuşaklar... Blazing hikâyeleri sadece 1960'larda halen oyuncak bir tür olarak görülen çizgi roman sanatını ehil ellerde karşı-kültüre ciddi bir katkıda bulunacak bir yeni medya haline getirmekle kalmıyor, kendi şimdisinden geçmişe ve geleceğe bakarak, tüm zamanlara da sesleniyor: Barışı savunun.

Blazing Combat'ın dört sayısı, ilk yayınlanmalarından yarım yüzyıl sonra tek cilt halinde, Archie Goodwin ve James Warren röportajlarını da içeren, her biri numaralandırılmış, sert kapaklı 777 kopya bir edisyonla Türkçe'de.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786058523920
Yayın Tarihi :2019-03-21
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :228
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :190 X 265
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Egemen Görçek
Yazar   : Archie Goodwin;Alex Toth;Wallace Wood;Reed Crandal
İlgili Eserler