Hiç benzeri yok... Bu buz psikolojik buz ya da metafizik buz değil; burada çocukluğun yalnızlığı, bir büyüyle, İhtiyar Denizcinin ki kadar sanrılı bir fiziksel gerçekliğe dönüştürülmüş.
DORIS LESSING
Anna Kavan, trajik ve egzotik hayatını yazdıklarına yedirişi, düş dün­yası ve kâbus dolu hayal gücü dolayısıyla sık sık benzetilip kıyaslandığı Anaïs Nin gibi kültleşmiş bir yazar.

Buz gerçekdışılığın hüküm sürdüğü, düşlerle alegorilerin iç içe geçtiği marjinal bir bilimkurgu, Kafkanın kızkardeşi olarak anılan Kavanın başyapıtı.

Buzdaki karakterler özellikle simgesel ve adsızdır. Kız, kahraman, muhafız. Geçtikleri ülkeler anonimdir. Kararları geçicidir, eylemleri neredeyse rastlantısal, durumları buzun ilerleyişi kadar keyfi. Onların dünyası ölüme mahkûmdur. Çılgınlaşmış askeri eylemler, adsız ulus­lar, her şey bir kıyamet duygusuna katkıda bulunur.

Modern yazarların en gizemlilerinden biri olan Anna Kavan, eşsiz büyüleyicilikte bir kurmaca dünya yarattı. Onun görüş gücünün yoğunluğuyla çok az çağdaş romancı boy ölçüşebilir.
J. G. BALLARD

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786051417394
Yayın Tarihi :2018-01-11
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :180
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Anna Kavan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler