Format Kitap
Barkod 9789752475915
Yayın Tarihi 2019-02-25
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 320
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif

Dijital teknoloji sayesinde hızlanan bilgi aktarımı, içeriklerdeki akıl unsurunu gözden kaçırmamıza neden olabilecek tehlikeler içermektedir. Herkesin her türlü bilgiyi haber olarak aktarabildiği günümüzde gelinen en son nokta otomatik gazetecilik yada robot gazetecilik denilen yazılımlardır. Okuyuculara gazetecilerin yazdığı haber metinlerinden daha çok bu tür yazılımların güven verdiği bir medya ortamında haber kavramı etik ve güven kavramlarıyla birlikte tekrar sorgulanmak durumundadır. Çünkü haberler gelecekte ne sadece gazeteciler tarafından yazılacaktır ne de sadece bilgisayarların desteklediği biçimde otomatik olarak yazılacaktır. Bilgi aktarımı, insanların yanı sıra bilgisayarlar veya robotlar olarak adlandırılan, veri kullanımının önemli olduğu yazılımlarla ortaklaşa bir etkileşim sonucunda yapılacaktır. Dolayısıyla Latour'un bu yöntemle bilginin üretilmesi sürecine Aktör Ağ Kuramı'nda adını koyduğu gibi, gazetecilik bir dönüştürüm sürecine girmiştir.

Bu eserde iletişim alanında yapılan güncel çalışmalar dijital teknolojide yaşanan gelişmeler doğrultusunda yazarlar tarafından farklı yöntemlerle incelenmiş; iletişimin teknolojik dönüşüm ile yaşadığı dönüştürüm, iletişim alanları ve haber türleri üzerinden örneklerle açıklanmış; ulusal ve uluslararası metin uygulamalarındaki insan gazeteci ile otomatik yazılım (robot gazeteci) farkı ve etkisi üzerinden durum tespiti amaçlanmıştır.

Kitapta Ayşenur Akyazı, Belgin Çetin, Simge Selvitopu, Alay Onay, M. Kerem Öztürk, Sümeyya Olcay, Osman Kılıç, Kübra Genç, Hüseyin Kazan, Selin Süar Oral, Hale Torun, Sarp Bağcan, Abdi Erkal, Aysun Köktener, Olcay Uçak'tan oluşan on beş yazar, iletişim bilimi kapsamında her birisi kendi uzmanlık alanlarındaki konularda yaşanan dijital değişimi araştırmışlardır.

Eserin, gelecekte dijital teknolojinin iletişim ve medya üzerinde meydana getirmeye devam edeceği etkileşimi ortaya çıkaracak yeni araştırmalara katkıda bulunması amaçlanmıştır.

devamını oku..
Kategori : İletişim
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
55.00
Liste Fiyatı : 55.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 6 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim