Dönemeç, Anadolu insanının tarihi bir dönüm noktasındaki tavırlarını, değişen durumlar karşısındaki değişmeyen özelliklerini ortaya koyan bir romandır. Biz güz mevsimindeki aşk, ölüm ve düğün çevresindeki olaylar, bu insanların mizaçlarının en çarpıcı yanlarıyla anlatmaya imkan vermektedir. Bu bakımdan konusu ve anlatımıyla bize özgü bir romancı tavrını yansıtmaktadır.
Cumhuriyet'in 50. yılındaki sosyal ve kültürel hareketliliği Anadolu şehirlerinden seçilmiş gençlerle geleneksel yapısı parçalanan aileler çevresinde ele alan bu roman, insanımızın toparlanma çabalarıyla ülke ve dünya şartlarına karşı tavır alışlarını anlatmaktadır. Bir yönüyle de bir şuurun alttan alta geliştiğini ortayak oymaktadır: Roman kahramanlarından Şakir Bey de Yunus gibi şehre varam feryad ü figan koparam demektedir.
Dönemeç, romancıların ısrarla ihmal ettikleri Anadolu insanının umutlarını, sevinçlerini, korkularını ve geleneksel değerlere sığınışlarını ustalıkla değerlere sığınışlarını ustalıkla dile getirir. Bugüne kadar çok az hikaye ve romana konu olan Orta Anadolu insanı için şimdiden klasikleşmiş edebi ve sosyolojik bir metindir.
Kaybolmuş Günler'den Bir Aşk Serüveni'ne kadar yazdığı her romanda farklı bir roman dili kullanan ve konularını kendine has bir üslupla ele Mustafa Mİyasoğlu, her eseriyle alaka uyandırdığı gibi bu romanıyla da 1980 yılında Yazarlar Birliği'nin yılın romancısı armağanını kazanmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756420263
Yayın Tarihi :2015-01-23
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :7.Baskı
Sayfa Sayısı :232
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Miyasoğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler