Format Kitap
Barkod 9789755395890
Yayın Tarihi 2011-01-27
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 372
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Meryem Koray

Kapitalizmin kollarında biçimlenen bu dünyada sola ve soldan gelen eleştirilere ihtiyacın, bugün eskiye oranla daha fazla olduğuna kuşku yok. Ancak sistemin bir bütün olarak ulaştığı boyutlar düşünüldüğünde, farklı yaklaşımların dikkate alınması ve bugünkü sisteme karşı çoğulcu bir düşüncenin geliştirilmesi de gerekiyor.
Bugün, adına geç kapitalizm, tekno-kapitalizm, küresel kapitalizm dense de, hem bölgesel farklılıkları, hem de dil, din, kültür gibi farklılıkları aşan, böylece sosyo-kültürel yapı kuran bir sistem söz konusu. Sistemin sosyo-kültürel gerçekliği ise hemen her alanda iyi, güzel ve doğruyu belirleme gücüne ulaşması, yani ekonomik sistemden daha etkin bir kültürel hegemonyayı doğurması anlamına geliyor.
Ekonomik büyümeden modernleşmeye, küresel piyasadan ulus devlete, insan haklarından demokrasiye, homo economicustan postmodern anlayışlara kadar birçok konuda, sosyo-ekonomik sisteme dönüşen kapitalizm gerçeğini dikkate alan okumalara ihtiyaç vardır. İşte bu kitap bu ihtiyaca cevap arama yönünde bir çağrı olarak görülebilir.
Dünya Ahvalinde Meryem Koray, bu dünyadan kaygı duyan birçok araştırmacıya ve farklı bir dünya adına sunulan önerilere değinerek, Türkiyeden gelecek tartışmalara da çağrı yapıyor. Yazar, küresel bir toplumun, enternasyonal bir dayanışmanın ve kozmopolit bir dünyanın gerçekleşmesi için, Batıdan başka dünyaların, Batıdan başka dillerin, Batıdan farklı kaygı ve yaklaşımların bu evrene dökülmesine duyulan ihtiyacı vurguluyor.
Kısaca bu kitap, sol düşünceden kaynaklanan bir duyarlılıkla küreselleşen kapitalizmin şekillendirdiği dünya ahvalini gözler önüne seriyor.

devamını oku..
Kategori : Genel Konular
% 20
indirim
25.93
Liste Fiyatı : 32.41
Kazancınız : 6.48
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.