Kapitalizmle, emperyalizm üzerinden mücadele etmek, bugün özellikle, krizin derinleştirdiği noktada önem kazanıyor. Çünkü krizler emperyalist saldırıların da en yoğunlaştığı, büyük güçler arasında, dünya kaynaklarının ve pazarlarının yeniden paylaşımı için rekabetin yoğunlaştığı, savaşlara yol açmaya başladığı dönemlerdir. İnsanlık açısından maliyeti en yüksek dönemler...

Siyasal İslam´a gelince o bugün, böyle bir dönemde, emperyalizmin, ülkemizde ve bölgemizde var oluşunun en kristalleşmiş, en yoğun biçimlerini temsil ediyor. Diğer bir deyişle emperyalizmin politikaları,günümüzde ülkemizde ve bölgemizde, siyasal İslam´ın ılımlı denen kanadı dolayımından geçerek siyasete tercüme edilen uygulamalara dönüşüyor.

Bu uygulamaları kabaca iki başlık altında toplamak olanaklı. Birincisi ülke kaynaklarının işgücünün meyvelerinin uluslararası mali sermayenin kullanımına açılması, gelecek nesillerin refahının şimdiden talan edilmesi. İkincisi bu talanı kolaylaştıracak ve koruyacak siyasi ve ideolojik biçimlerin, kapitalizm, emperyalizm, sınıfsal sömürcü gibi kavramları düşünsel sistemlerden çıkaran, otokratik yöntemleri kolayca yüce aracığıyla meşruşaştırabilen siyasal İslam yoluyla egemen kılınması.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789944490511
Yayın Tarihi :2008-06-16
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :435
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ergin Yıldızoğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%20
Arayış

29.6037.00
ArayışNahit Duru