Son yirmi-otuz yıldır ideolojilerin sonunun geldiği söylendi aslında ima edilen sadece Solun sonuydu. Daha sonra aynı şekilde, temsilin, felsefenin, doğanın ve hatta insanın sonunun geldiği ilan edildi, bazen arsız bir neşe, bazen de melankolik bir kederle. Badiou bu postmodernist mutabakatın dışında kaldığı için, uzun yıllardır yazmasına rağmen değeri yeni yeni teslim edilen büyük bir düşünür. Düşünce sistemine polemik mahiyetinde bir giriş sayılabilecek Etik kitabıyla kendisini Türkçede ağırlamaya başlıyoruz.
Badiou, bu kitabında son yıllarda postmodern düşünce iklimi içinde gittikçe öne çıkan anlayışın, bütün o ötekine/farklılığa saygı retoriğiyle sahici bir Etikin gelişmesini nasıl engellediğini, mevcut neoliberal iktidar yapılarıyla nasıl bir suçortaklığı içine girdiğini gösteriyor. Düşüncenin farklılığa kayıtsız olduğunu, oysa asıl herkes için Aynı olanın, yani evrensel hakikatin önemli olduğunu söylemeye cüret ediyor! İnsanı aciz bir kurban olarak görerek onu maruz kalabileceği Kötülüklere karşı korumaya dayalı bir insan hakları perspektifine temelden karşı çıkarak, önce ortaya pozitif bir İyi anlayışı koymak gerekir, diyor. Bu anlayışı ise kendine özgü içerikler kazandırdığı olay, hakikat, sadakat, çokluk, durum gibi kavramlar etrafında geliştiriyor.
Son dönemin en özgün, en militan, en siyasi felsefe yapıtlarından biri. Hakikatin üretildiği dört alanı sayarken bilim, sanat ve siyasetin yanına aşkı da katan bir düşünür, sonlardan bezmiş olan herkese taze bir başlama heyecanı bulaştıracaktır diye düşünüyoruz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753424448
Yayın Tarihi :2013-12-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :184
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Alain Badiou
Çevirmen   : Tuncay Birkan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler