Format Kitap
Barkod 9786257293730
Yayın Tarihi 2021-01-12
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 405
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 162 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Nazlı Hilal Çelik

Evlenmenin kurulması ve sona ermesi her zaman tartışılan bir konu olmuştur. Sona erme içinde evlenmenin hükümsüzlüğü ise diğer konulara göre her zaman daha kenarda kalmıştır. Bu çalışmada evlenmenin hükümsüzlüğü yabancı hukuk sistemleri de göz önüne alınarak incelenmiş, uygulamalara değinilmiş ve düzenlemedeki eksiklikler belirlenmiştir.
Çalışmada giriş kısmındaki temel belirlemeden sonra, ilk bölümde evlenmeye ilişkin genel bilgiler, evlenmenin hukuki niteliği, hükümsüzlük kavramı ve bu kavramın benzer durumlar ile karşılaştırılması, evlenmenin hükümsüzlüğünün Türk, İsviçre ve Alman hukuklarındaki düzenlenişi ile evlenmenin butlanında iyiniyet ve kusurun görünümü incelenmiştir.
İkinci bölümde; evlenmenin hükümsüzlüğüne sebep olabilecek tüm haller, ayrıntılı alt başlıklarına kadar incelenmiş, doktrin ve yargı kararlarındaki farklı görüşler, çelişkiler ve bunlara ilişkin çözüm önerilerine değinilmiştir. Bu bölümde ayrıca butlanı gerektirmeyen haller de incelenmiştir.
Son bölümde ise butlan davası ve sonuçları incelenmiş, davanın hukuki niteliği, tarafları, dava hakkını sınırlandıran ya da ortadan kaldıran haller, yetkili ve görevli mahkeme, yargılama usulü, butlan davasında alınabilecek geçici önlemler ve butlan davasının eşler, çocuklar ve üçüncü kişiler açısından sonuçları üzerinde durulmuştur.

devamını oku..
Etiketler : Siyaset (Hukuk)
Kategori : Hukuk - Genel
110.00
Liste Fiyatı : 110.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim