Vapurla Kadıköy'den Eminönü'ne geçen iki gencin eşliğinde ve Evliya Çelebinin rehberliğinde keyifli ve sıra dışı bir İstanbul turuna hazır mısınız?

İki delikanlı Murat ve Kim-Sun, Evliya Çelebinin rehberliğinde bir İstanbul turuna çıkıyor. Avrupa Konseyinin 21. Yüzyılda İnsanlığa Yön Veren En Önemli 20 Kişiden Biri olarak kabul ettiği seyyahımızın, 17. yüzyılda kaleme aldığı Seyahatnamesinde İstanbul için anlattıkları, onlar için unutulmaz bir deneyime dönüşüyor. Evliya Çelebinin İzinde İstanbulun okurları hem Evliya Çelebiyi yakından tanıma imkânı buluyor, hem de İstanbulu bambaşka bir gözle seyrediyor. Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinin İstanbul ile ilgili bölümlerini ele alan bu çizgi romanı, sürükleyici bir görsel anlatıma eşlik eden özgün bir İstanbul kitabı olarak okuyabilirsiniz.

Her yaştan okurun hem bilgi yoğunluğu hem de estetik anlatım bakımından zevk alarak okuyacağı arşivlik bir eser olarak tasarlanan Evliya Çelebinin İzinde İstanbul, sanatla tarihi, geçmişteki ve günümüzdeki İstanbul'u, 21. yüzyılda yaşayan iki delikanlıyla 17. yüzyıldaki genç Evliya Çelebi'yi buluşturan benzersiz bir kitap.

Evliya Çelebinin anlattığı İslam-bolu tanıyınca günümüz İstanbulunu daha çok sevebilir; daha da önemlisi bu şehre gerçekten saygı duymayı öğrenebiliriz. Sanırım Evliya Çelebinin İzinde İstanbulun günümüzdeki kahramanları Murat ile Kim-Sunun İstanbul gezisini ayrıcalıklı kılan da bu. Onların en büyük avantajı bir İstanbul âşığı, dünya seyyahı ve insan dostunu kendilerine rehber kabul etmiş olmaları.
Yeliz Özay (Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Halkbilimi Bölümü Araştırma Görevlisi)

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786051146812
Yayın Tarihi :2018-12-28
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :128
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Çevirmen   : Enis Temizel
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler