Eski Diyanet İşleri Başkanımız, büyük âlim Ömer Nasuhi Bilmen'in; İstanbul'umuzun 500. Fetih yıl dönümünü tebrik ve Hakk Teâlâ Hazretlerine teşekkürlerini arz ve takdim maksadı ile yayınladığı bu eseri üç kısımdan oluşmaktadır:

1. Fetih Sure-i Celilesinin Türkçe tefsiri,
2. İslâmiyet'in yüksek mahiyeti ve yükselişi,
3. İstanbul kuşatmalarına, fethine ve Sultan Fatih'in hayatına dair bilgiler

Birinci Kısımda, hakkında; Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Ömer İbnu'l Hattab'ı Huzur-u Saadetine davet ederek, Vallahi, Bana bu gece bir sure indirildi ki o Bana, güneşin üzerine doğduğu her şeyden daha sevgilidir. deyip okuduğu Fetih Sure-i Celilesinin ayetleri, meali ve tasavvufî manaları açısından ele alınmaktadır.

Din, beşeriyetin ruhudur. diye başlayan İkinci Kısım ise insan toplumlarının hiçbir vakit dinsiz bir hâlde yaşamadığını ve bu hâlin, dinin fitrî bir ihtiyaç olduğuna şahidlik ettiğini beyan etmektedir.

Üçüncü Kısmın yazılış amacı ise İstanbul'un çok sayıdaki muhasaralarına ve son fethine dair kısaca bilgi verip bu vesile ile Hakk Teâlâ Hazretlerinin mazhar olduğumuz lütuflarını yâd ederek şükür secdesine kapanmakla vazifeli olduğumuzu muhterem dindaşlarımıza ifade etmektir.

Ömer Nasuhi Bilmen'in lezzetine doyulmayan kaleminden, fethi üç önemli başlıkta ele aldığı bu kıymetli eseri okuyucularımızın istifadesine sunarız.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257786003
Yayın Tarihi :2021-09-22
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :145 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ömer Nasuhi Bilmen
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler