Girişimci Devlet'in çıkış noktasında, küresel dezeyde yaşanan 2008 finans krizi yer alıyor. Krizin ardından, büyümeyi yeniden başlatmak için atılması gereken tek adımın kamu harcamalarında kesinti olduğuna dair görüşe tepki olarak kaleme alınmıştır.
Devletin küçülmesi gerektiğini savunanların aksine, dünyanın en etkili ekonomistlerinden biri kabul edilen Mariana Mazzucato'ya göre, muazzam boyuttaki stratejik kamu yatırımları olmasıydı, bugün internetten GPS'e ve SIRI'ye kadar akıllı ürünlerden hiçbirini üretemezdik. Bilişim teknolojisindeki yeniliklerin yanı sıra, yeşil devrimi yaratabilecek yenilebilir enerji çözümlerini ya daa hastalıkları iliştirecek yeni radikal ilaçların çoğunu da geliştiremezdik.
Girişimci Devlet'e Mazzucato, devletin ekonomideki rolüne ilişkin tartışmayı ideolojiden uzak bir yaklaşımla yeni bir çerçeveye oturtmayı ve kamu kurumların toplumsal ve ekonomik değişime öncülük etme rolü üzerine dinamik bir müzakere başlatmayı amaçlıyor.
Mazzucato'nun kapsamlı değerlendirmesi masallarla gizlenen bir gerçeği önümüze seriyor: Size ne anlatılırsa anlatılsın, İPhone'den Google arama motoruna kadar dünyanın en popüler ürünlerini özel şirketlerin değil, vergi mükelleflerin finanse ettiğini unutmayın.
Mariana Mazzucato, Unuversty College LondonDa, Yenilik ve Kamu Değeri Ekonomisi Bölümü'nde derse veriyor; aynı zamanda Yenilik ve Kamu Amacı Enstitüsü'nün de kurusu. Ekonomi alanında çok sayıda önemli ödülün sahibi olan Mazzucato, New Republic dergisi tarafından yenilik alanında çalışan en önemli üç düşünür arasında gösterildi.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057685902
Yayın Tarihi :2021-08-24
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :135 X 200
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Esin Soğancılar
Yazar   : Mariana Mazzucato
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler