İslâmın beş temel esasından biri olan hac ibadetinde ve umrede duanın çok önemli bir yeri olduğu aşikardır. Bu iki ibadetin hemen her anında ve ziyaret edilen her mekânda dua vazgeçilmez bir unsurdur. Bu kutsal vazifeyi yerine getirecek kişiler, daha evden çıkmadan başladıkları dua ibadetini Mekkeye girişte, Kâbeyi görünce, tavaf ederken, say yaparken, Arafatta ve daha bir çok yerde devam ettirirler.

Elinizdeki eserde yer alan dualar çoğunlukla Kuran-ı Kerimdeki dua ayetlerinden, hadis-i şeriflerde geçen Peygamberimizin (s.a.v) yaptığı dualardan, az bir kısmı da geçmiş büyük âlimlerin dualarından derlenmiştir. Bu bakımdan, bu kitapta yer alan duaların sahih, güvenilir dua terkipleri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Bu kitapçığın bir örnek çalışma, bir rehber kitap olduğu unutulmamalıdır. Çünkü dualar burada yer alanlarla sınırlı değildir. Herkesin bu duaların yanında kendine mahsus pek çok duası vardır elbette. Zaten duada asıl olan gönülden çıkmasıdır. Belli bir kitaba bağlı kalmak gönlün coşmasına, duanın kuru bir hale bürünmesine sebep olmamalıdır. Çünkü dua iki dudak arasından çıkan değil bilakis gönülden çıkıp dudaklarda makes bulandır.

Kitapta duaların tercümelerine de yer verdik. Duaların Arapça metinleri okunacağı gibi Arapça bilmeyenler tercümesinden bu duaları okuyabilirler.

Yüce Allahtan, o mübarek mekânlarda yapılan ve yapılacak bütün duaların kabul edilmesini, gayretlerin en güzel şekilde karşılığını bulup müslümanların dirliğine, birliğine ve iki dünya saadetlerine vesile olmasını diliyoruz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055455798
Yayın Tarihi :2013-12-30
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :224
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :115 X 165
Emeği Geçenler :
Yazar   : Eyyüp Beyhan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler