Gramscinin düşüncesini ve Hapishane Defterlerinin karmaşık oluşum süreçlerini hiç kimse Valentino Gerratana ve Antonio Santucci kadar iyi anlamamıştır.

JOSEPH A. BUTTIGIEG


Yirminci yüzyılın en değerli aydınları arasında, çalışmasını ölümünden sonra, Antonio Gramsciye nazaran daha zor erişilebilir vaziyette bırakan herhalde kimse yoktur. Ancak bu, onun yüzyılın belki de en iyi tanınan ve en büyük etki yaratan İtalyan düşünürü olmasını engellememiştir. Bunu, büyük ölçüde, yaşamlarının önemlice bir bölümünü Gramscinin çalışmalarını metodolojik olarak organize etmeye ve çözümlemeye adamış iki bilim adamına borçluyuz: Valentino Gerratana ve Antonio A. Santucci. Artık onların ikisi de aramızda değil; Gerratananın ölümünün arkasından, başta gelen Gramsci çalışmaları uzmanı olarak meslektaşı ve gerçekte takipçisi olan Santucciyi de hiç beklenmedik bir zamanda kaybettik. Santucci yalnzca elli dört yaşındaydı; ölümü, trajik olduğu kadar bizler için pişmanlığa da neden olan bir olay oldu. Siyasal kuram tarihindeki pek çok alandaki derin bilgilerini ironik ve uzlaşmaz bir zekayla ve biraz melankoliye de çalan esprili bir mizaçla birleştirmiş olan bu büyük yetenekten neden daha fazlasını beklememiştik? Santucci, Gramsci metinlerinin filolojik çözümlenmesinde en önde gelen bilim adamı olmasının yanında, Gramsci ve Hapishane Defterleri üzerinden, onun bir parçası olduğu tarihsel dönem hakkındaki eleştirel çözümlemeleriyle de ün salmıştı. Bu nedenle Santucci, hem filolojik bilgeliğiyle, hem de pek çok denemede ifadesini bulan kendi çalışmasıyla, bilhassa da komünizmsiz bir dünyada Gramscinin devam eden önemine ilişkin düşünceleriyle hatırlanmalıdır.

ERIC J. HOBSBAWM


Tüm öteki otantik klasikler gibi Gramscinin çalışması da hem kendi çağının bir ifadesidir hem de bağlama direnir ve gelecek nesillerle diyaloğa açıktır.

ANTONIO A. SANTUCCI

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054979189
Yayın Tarihi :2014-10-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hapishane Defterleri 4. Cilt
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :462
Kapak :Ciltli
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Editör   : Joseph A. Buttigieg
Editör   : Onur Gayretli
Yazar   : Antonio Gramsci
Çevirmen   : Barış Baysal
Grafiker   : Şahan Yatarkalkmaz
Editör   : Joseph A. Buttigieg;Onur Gayretli
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler