"Hayvan Çiftliği, ne yaptığımın tamamen bilincinde olarak politik ve sanatsal amaçları bir bütünde kaynaştırmayı denediğim ilk kitaptı."
G. Orwell Efendi Çiftliğinde Napoleon ve Snowball isimli iki domuz öncülüğünde örgütlenen tüm hayvanlar bir akşam ayaklanmayı başlatırlar ve çiftliğin sahibi Bay Jones'la adamlarını kaçırmayı başarırlar. Bu ayaklanma sistemde radikal değişiklik yapan bir devrimdir. Artık çiftlik hayvanlarındır ve adı da bu yeni duruma uygun şekilde değiştirilir: Hayvan Çiftliği. Devrim gerçekleşir gerçekleşmez tüm hayvanların eşit olduklarını söyleyen "Yedi Buyruk" ilan edilir. Başta hayvanlar için her şey iyi gider. Daha çok yemleri, dinlenmeleri için daha fazla zamanları olur. Ancak bu durum uzun süre devam etmez ve Napoleon yavaş yavaş kendini iktidarın merkezine
yerleştirir. Aslında Napoleon, diğer hayvanlarının durumlarının kötüleşmesi pahasına kendi şartlarını oldukça iyileştiren domuzların iktidarının sembolüdür. Zaman içinde özel olarak yetiştirdikleri köpeklerin de desteğiyle domuzlar diğer tüm hayvanlar üzerinde mutlak bir tahakküm kurarlar.
H. Emrah Beriş

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057629265
Yayın Tarihi :2021-02-26
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hayvan Çiftliği
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :182
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :125 X 195
Emeği Geçenler :
Yayın Yönetmeni   : Serhat Buhari Baytekin
Yayın Yönetmeni   : Üzeyir Tekin
Yazar   : George Orwell
Editör   : Hamit Emrah Beriş
Yayın Yönetmeni   : Serhat Buhari Baytekin;Üzeyir Tekin
Çevirmen   : Esra Doğu Silahtaroğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler