1991 yılında Soğuk Savaş´ın sona ermesi, yeni ümitlerin yeşermesine, barış içindeki bir dünyada refahın aranması gayretlerinin sürdürüleceği beklentisine yol açmıştı. Ne yazık ki beklentilerin hiç biri gerçekleşmedi. ABD elindeki gücü tek başına istediği gibi kullanacağını göstermekte gecikmedi. Dünya; Sovyetler Birliği´nin çökmesine hazırlıksız yakalandığı gibi ABD´nin çıkarları uğruna kontrolsüz güç kullanmasına da hazırlıksız yakalandı.
Hindistan Asya´da büyüklüğüne oranla hakkında az şey bildiğimiz bir ülke. Soğuk Savaş yıllarında Hindistan, Türkiye için Bağımsızlar diye adlandırılan, ama daha çok Sovyetler Birliği´ne yakın duran devletlerin lideri ve Kıbrıs konusunda karşımızda olan bir ülke olarak anlam taşımıştı. Hindistan belirli diplomatik ilişkilerin dışında Türkiye´yi çok az ilgilendirmiştir. Günümüzde Hindistan Çin´le beraber Asya´nın yükselen bir gücü olduğu kabul edilmektedir.
Bu kitapta, Türk ve yabancı yazarların Hindistan´ın Asya´daki yükselişini, siyasî emellerini, jeopolitiğini ve tehdit algılamalarını inceleyen çalışmaları bulacaksınız.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789757737421
Yayın Tarihi :2010-12-30
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :167
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yılmaz Tezkan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler