Hukuk, insanlık tarihinin belki de en eski müessesesidir. Hatta kanunların sık değiştirilmediği zamanlarda, tarihin ta kendisi idi. Bir şeyi tanımanın en iyi yolu, onun mazisini bilmektir derler. Antik Çağa ait bir kaide, asırlar sonra bambaşka bir coğrafyada karşımıza çıkabilmektedir. Hukuk sistemlerinin birbirine tesiri şaşırtıcı derecededir.
Hukukun Serüveni, okuyucusunu, Antik Mısırdan başlayıp, Mezopotamyaya, Hititlere, Japonya ve Çine, Arabistan ve Türkistana, İran ve Hindistana, Yunan ve Romaya, Yahudilik ve Hıristiyanlıktan İslâmiyete uzanan, nihayet Avrupada sona eren bir yolculuğa çıkarıyor.
Bu yolculukta nice enteresan sahneye şahit olunabilir: Düello, ateş tecrübesi, kız kaçırma, çok kadınla evlilik, borcu sebebiyle kölelik, insan kurbanı, çocuk satışı, seyyar hâkimler, cezalandırılan hayvan ve eşyalar, kast sistemi, ölen kocasıyla yakılan Hindu kadınları, hâkimliğin parayla satılması, kanunları ezberleyip her sene halka okuyan kanun sözcüleri.
Hukukun Serüveni, yalnızca bir umumi hukuk tarihi kitabı değil. Ayrı zamanda insanlık mirasını gözler önüne sermeye çalışan bir dünya tarihi sayılabilir. Hâkimlerin hükümdarlarla mücadelesi, parlamentonun doğuşu, kilise reformu, laikliğin ortaya çıkışı, yazılı kanunların hazırlanışı gibi meraklı hadiseleri de kitapta okumak mümkün. Hukukun Serüveni, adalet mücadelesinin de tarihidir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789944742368
Yayın Tarihi :2015-10-12
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :576
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ekrem Buğra Ekinci
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler