Hz. Ali döneminin devlet teşkilatı ve iktisadîhayatıyla aynı dönemin siyasî olayları arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.Bir başka ifade ile devlet teşkilatı ve iktisadî hayatın daha iyianlaşılabilmesi genel çizgileriyle siyasî hayatın bilinmesiyle mümkündür. İştebu önemli noktadan dolayı, bu eserimizden önce yayınlamış olduğumuz “Hz.Ali’nin Hayatı, Kişiliği ve Siyasî Faaliyetleri” adlı eserimizde Hz. Ali dönemisiyasî olayları üzerinde durulmuş ve bu meyanda özellikle Cemel, Sıffîn veNehrevan savaşları ve bu savaşları takip eden çeşitli olaylar ele alınmıştır.
Eserimizin birinci bölümü Hz. Ali dönemindekivilâyetlerin idaresine ayrılmıştır. Burada Hz. Ali’nin hilafeti boyuncadevletin meşhur vilâyetlerinde meydana gelen önemli olaylarla, bu vilayetlerdegörev yapan valilerin idarî uygulamaları ve onların atama ve görevden almakonuları detaylı bir şekilde işlenmiştir.
İkinci bölümde Hz. Ali devrindeki adlî teşkilat(kadılık, mezâlim mahkemesi, hisbe ve polis teşkilatı) ve hac emirliği, üçüncübölümde ise ordu teşkilâtı bütün yönleriyle incelenmiştir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786258365542
Yayın Tarihi :2023-01-18
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hz.Ali Döneminde Devlet Teşkilatı ve İktisadi Hayat
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :360
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :140 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Abdulhalik Bakır
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler