Format Kitap
Barkod 9786054793495
Yayın Tarihi 2016-02-11
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 160
Kapak Ciltli
Kağıt Kuşe
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Sam Phillips
Çevirmen   : Derya Nüket Özer

Modern sanatla ilgilenenler, hem merak uyandırıcı
hem bilgi verici bu pratik rehberi yanından ayırama-yacak!

Son 150 Yılda Modern Sanatı Biçimlendiren Akım-lar Bir Arada!

İzmler: Modern Sanatı Anlamak, modern sanata ilgi duyan okurlar için bir başucu kitabı olma niteliği taşıyor. Bu temel modern sanat rehberi, 19. yüzyıl sonundan günümüze sanatı biçimlendiren belli başlı bütün akımları, gruplar, üsluplar, okullar ve sanatçılar hakkında verdiği bilgiler ışığında açıklıyor.

Kitapta, İzlenimcilikten başlayarak her modern sanat akımı, kısa bir özet, başlıca sanatçıların ve anahtar sözcüklerin listesi, derinlikli bir analiz, akımı örnekleyen sanat yapıtlarından resimler içeren, izlenmesi kolay bir formatta ele alınıyor. Savaş öncesi Kübizmi ve savaş sonrası Soyut Dışa-vurumculuğundan 21. yüzyılın Sokak Sanatına kadar modern ve çağdaş sanatın tarihi, birbiri ardına gelişen akımlar üzerinden irdeleniyor. Gerçe-küstücülük ve Pop Art gibi ünlü izmler, daha az tanınan Orfizm, Fluxus ve Yeni Dışavurumculuk gibi avangard akımlarla yan yana yer alıyor.

Sanatseverler ve öğrenciler için merak uyandırıcı ve bilgi verici bir rehber olan bu kitap aynı zamanda modern ustalar Claude Monet, Pablo Picasso ve Andy Warhol'dan Damien Hirst, Jeff Koons ve Banksy gibi güncel sanat yıldızlarına kadar son 150 yılın en önemli görsel sanatçılarının tü-münü belli bir bağlam içine oturtuyor.

İzm'ler Modanın Gelgitlerine Karşı Koyamazlar
Kitabın yazarı Sam Phillips'in, kitapta yer verdiği sanatçılara ve akımlara ilişkin görüşleri şu şekilde özetlenebilir:
20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başında sanatçılar, kendi yapıtlarını tanımlarken onların benzersizliğini ve çok yönlü anlamlarını vurgulama gayretiyle, izm'leri kullanmamayı tercih ettiler. İzm'ler modanın gelgitleri-ne karşı koyamazlar. Örneğin Vortisizm yaklaşık bir yıl içinde tarih oldu, ancak 21. yüzyılda yapılan yayınlar ve sergiler onun kışkırtıcı fikirlerine duyulan ilgiyi canlandırdı. Sentezcilik ve Orfizm sırasıyla Simgecilik ve Kübizmin varyasyonlarıydı, ama sanat tarihi açısından ilginç olsalar da hiçbir zaman aynı yaygın tanınırlığa ulaşamadılar. Bir izm popülerleştikçe, onunla çelişenin popülerliği azalacağından, izm'ler eski izm'lere tepki olarak doğdular. Sanatçılar açısından Zeitgeist'ı yakalamadıkları için buraya alınmayan, kolektifler veya eleştirmenler tarafından isimlendirilmiş birçok izm vardır. Yakın bir örnek, Fransız yazar ve küratör Nicholas Bourriaud'nun 21. yüzyılın başındaki sanat için kullandığı Altermoder-nizm terimidir.
Kitapta yer alan sanatçılar mutlaka belirli bir izm'in temsilcisidir. Dolayı-sıyla bazı önemli uygulamacılar nispeten bir akımın dışındaysalar (örneğin ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo Gerçeküstücülükten etkilenmiş olma-sına karşın akımı temsil etmediği için) buraya alınmadılar

devamını oku..
Kategori : Sanat
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 25
indirim
41.67
Liste Fiyatı : 55.56
Kazancınız : 13.89
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.