Bilge Karasunun 1964 -1994 yılları arasında dostları Jean Nicolas ve Gino Harsha gönderdiği, bazen elle bazen de daktiloyla yazdığı Fransızca mektuplar.
Alain Mascarou, hem Fransızca hem de Türkçe (sol sayfa Fransızca, sağ sayfa Türkçe) hazırlanan kitabın girişinde yazdığı yazısında Pascal Quignard, Parisin yedinci bölgesinin, fanatizmden uzak arkadaşlık ve sosyallik geliştirmek için en elverişli çevre olduğunu düşünür. Beaune ve Lille sokakları kavşağından geçen sokaklardan biri, bu önermeyi, şüphesiz, resmetmektedir. Bilge Karasu Hôtel de Lillede, aynı adlı sokakta 40 numarada kiracıydı; 1963ün karlı şubatında, Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamının ilk sayfalarını orada yazdı. Birkaç ay sonra, güneşli bir 14 Temmuz günü, aynı otelde kalan Amerikalı bir arkadaş aracılığıyla, Lille Sokağı no. 33teki evlerinde, Jean ve Ginoyla tanıştı. Noelde Bilgenin Romadan gönderdiği kartpostal otuz yıla yayılacak bir mektuplaşmanın başlangıcı olacaktı diyor.
Bilge Karasu, binlerce mektup yazdı yüksünmeden; yazın, sanat, kültür alanındaki dostlarına gönlünü,
zihnini açtı. Bilenler bilir, evinin kapısı hep açıktı... Müzik, resim, sinema, tiyatro, filoloji, arkeoloji, kısaca kültür-sanatın her dalına coşkuyla, tutkuyla sarılmıştı. İşte o nedenle, anlatılarıyla, denemeleriyle yetinmeden, mektuplarını da bu gözle okumalı.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750825729
Yayın Tarihi :2013-06-14
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :404
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Bilge Karasu
Çevirmen   : Simla Ongan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler