İktisadi düşüncenin bir üç büyükleri varsa, onlardan biri John Maynard Keynes'tir, uzmanlar bunda hemfikir (diğerleri, Adam Smith ve Karl Marx). Keynes, üç büyüklerin en genci, en moderni. Elinizdeki kitap, bu büyük iktisat düşünürünün 20. yüzyıla damgasını vuran etkisini incelemekle kalmıyor, bu düşünsel mirasın hâlâ güncel olan verimlerini tartışmaya açıyor.

Keynes'in para teorisine bakışı, istikrarsızlık meselesinin onun düşüncesinin seyrindeki yeri gibi, iktisatçıları ve iktisat öğrencilerini ilgilendiren teknik konular, sadece meslek erbabına değil genel okura da hitap ederek gözden geçiriliyor kitapta. Onun liberalizm geleneği içindeki konumunun incelenmesi, bizzat bu düşünce geleneğinin tarihi hakkında bir muhasebeye ışık tutuyor. Keynes'in İkinci Dünya Savaşı sonrası yeni düzen arayışındaki etkisini ele almak, aslında o zamandan beri olup biten her şeyi anlamanın anahtarını veriyor. 2008 büyük buhranını, 1929'la da kıyaslayarak, onun teorisi ışığında düşünmek, Keynes'in güncelliğinin etkileyici bir vesilesi.

Derlemenin hoş bir sürprizi, Keynes'in 1920'de Türkçeye çevrilmiş bir kitabını bize hatırlatması: Versay Sulhunun Netayic-i İktisadiyyesi. Bu da, Lozan Antlaşması'yla birlikte, Keynes'in Türkiye'deki düşünsel etkisinin izini sürmek için bir vesile...

Deniz Taner Kılınçoğlu ve Emre Özçelik'in derlediği kitapta Seven Ağır, Gülenay Baş Dinar, Ercan Eren, Ozan İşler, Alp Yücel Kaya, S. Sevinç Orhan, Kaan Öğüt, Eyüp Özveren ve M. Erdem Özgür'ün katkıları yer alıyor.

John Maynard Keynes: Yine, Yeniden Deniz T. Kılınçoğlu, Emre Özçelik
J.M. Keynes'in Liberal Düşünce Geleneği İçindeki Konumu Ozan İşler
İki Neoliberalizm Hikayesi: Büyük Savaş Sonrası Gündem Tartışmaları Alp Yücel Kaya, M. Erdem Özgür
Godot'yu Beklerken J. M. Keynes S. Sevinç Orhan
Para Üzerine İnceleme'den Genel Teori'ye Keynes'in İstikrarsızlık Düşüncesinin Evrimi Gülenay Baş Dinar
1929 ve 2008 Krizlerine (Post)Keynesçi İktisat ve Avusturya Okulu Yaklaşımları Ercan Eren
Makro Ekonomi Eğitiminde Keynes'i Yeniden Düşünmek: Tasarruf Yatırım Dengesizliği ve Kredi Para Kavramları Çerçevesinde Kaan Öğüt
Türkiye'ye Özgü Bir Keynes Etkisi: Versay Sulhu'nun Netayic-i İktisadiyyesi Eyüp Özveren, Seven Ağır

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750519161
Yayın Tarihi :2016-04-08
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :238
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Derleme
Editör   : Tanıl Bora
Düzeltmen   : Ebru Aydın
Grafiker   : Ümit Kıvanç
Hazırlayan   : Emre Özçelik
Hazırlayan   : Deniz T. Kılınçoğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%10
Borsa

113.40126.00
BorsaMax Weber