Format Kitap
Barkod 9786054646289
Yayın Tarihi 2013-04-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 371
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : Galip Güner

Bilimsel anlamda Kıpçak Türkçesi araştırmalarının XIX. Yüzyıldan itibaren artmasından sonra yerli ve yabancı bilim insanları tarafından bu tarihi lehçeye ait pek çok metin işlenmiş, dönemin genel özellikleri bu metinlerden yola çıkarak belirlenmeye çalışılmıştır. Çok sayıda metin yayını bulunmasına ve yapılan detaylı araştırmalar sonrasında Kıpçak Türkçesine ait yeni yeni metinler gün yüzüne çıkarılmasına rağmen dönem eserlerinin gramer konuları henüz tek tek ele alınarak ayrıntılarıyla incelenebilmiş değildir.

Meseleyi Türkiye bağlamında ele aldığımızda Kıpçaklar hakkında yapılan bilimsel çalışmaların Cumhuriyet'ten sonra yoğunluk kazandığı görülür. Onların dilleri hakkında özellikle makale, bildiri vb. temelince önemli araştırmalar yapılmasına karşın Ali Fehmi Karamanlıoğlu tarafından hazırlanmış olan Kıpçak Türkçesi Grameri onun vefatından ancak yirmi yıl sonra 1994'te Türk Dili Kurumu tarafından yayınlanabilmiştir. Bu konuda Türkiye'de hazırlanmış bir diğer çalışma ise Recep Toparlı'nın ve Hanifi Vural'ın birlikte ortaya koydukları Kıpçak Türkçesi'dir.

Elinizdeki kitap Türkçenin en eski tarihi kollarından olan ve bugün de pek çok Türk lehçesine kaynaklık eden Kıpçak Türkçesinin bu alandaki kaynak eserlerini toplu halde inceleyen bir çalışmanın eksikliği bir nebze olsun gidermek gayesiyle hazırlanmıştır.

devamını oku..
Etiketler : Başvuru ve Diğer
Kategori : Genel
33.00
Liste Fiyatı : 33.00
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.