Psikoterapi, ruh hekimi ile hastası arasında sözün, anlamın duyumsamanın araç olduğu özgül bir etkileşimdir. Amaç hastanın kendi kaynaklarını kendisi için etkili bir biçimde kullanabilmesidir. Tıbbın sosyal bilimlere en yakın dalının ruh sağlığı ve hastalıkları olduğu düşünülürse psikoterapinin pek çok insanın ilgi ve merakının konusu olmasına şaşmamak gerekir.
Psikoterapiye duyulan ilgi bugünlerde farklı bir düzeye çıkmış görünmektedir. Tek bir sözcük, farklı bir işaret, ezberlenecek birkaç cümle, belli bir yüz ifadesi anahtar değerde ele alınmak suretiyle vasata bile ulaşamayacak zihinsellikler 'psikoterapi' gibi gösterilmektedir. Psikoterapi açık ve seçiktir. Yalındır. Şaklabanlık, gelişigüzellik ve dolambaç psikoterapinin uzağından bile geçemez.
Her tür psikoterapinin yaslandığı bir kuram mutlak vardır. Kuram uygulamaya ilkesellik kazandırır. Psikoterapi öğrenilir. Öğrenmeyi farklı nitelikte bir beceri eğitimi izler. Ardından denetlenen bir uygulama (süper vizyon) örüntüsü söz konusudur. Alanda uygulama ancak bu noktadan sonra olanaklı hale gelir. Bu kitap andığım bu zorlu sürecin belli bir kısmıdır. Psikoterapi eğitimi için gerekli öncül ve temel olan kuramsal donanımını tamamlamış; alanının öncelik ve özelliğini taşıyabilecek hale gelmiş meslek kişisi için işlevsel değerdedir.
Onca yıl eğitimini verdiğim bir uygulamayı sunarken kimseyi ucuzundan psikoterapist haline getirme niyetinde değilim. Psikoterapi uygulamasının açık seçikliğe dayanan yalınlığı işporta tezgâhı ürünü yaşam koçluğu gibi tuhaflıkları dışlar.
Kitapta teknik terimlere boğulmuş bir metin değil anlatan/aktaran bir metin söz konusudur. Kişinin kendi kaynaklarını kendisi için kullanabileceği üst düzey bir işlevsellik istemi ancak psikoterapi ile karşılık bulabilecek haklı bir istemdir. İlle de ruhsal bir aksama olması gerekmiyor. Meslek dışı okurun neyin psikoterapi neyin psikoterapi olmadığı konusunda incelikli bir ayrım yapabilmesi kitabın bir diğer amacıdır.
Barındırdığı çoklu amacı karşılayabilecek nitelikteki kitabın meslek eğitiminde işlevsel bir değere ulaşacağını ümit ediyorum.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055009618
Yayın Tarihi :2015-01-28
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :384
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yıldırım B. Doğan
Yayın Yönetmeni   : Alaaddin Topçu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler