Fasın çöllerinden Marakeş pazarına gelen gizemli bir yolcu, masalcıların arasında kendi öyküsünü anlatmaya başlar: Kadir Gecesinde ölüm döşeğindeki babası, erkek gibi yetiştirilmiş Zehraya aslında bir kadın olduğunu söyleyince Zehra trajediyle masal arasında gidip gelerek kadınlığı, erkekleri ve Kuzey Afrikanın tozlu yaşamını yeni baştan öğrenecektir. Zehranın, Kuzey Afrikanın egzotik atmosferinde, hayallerle rüyaların birbirine
karıştığı şiirsel bir itiraf gibi sunulan hikâyesi, yazarı Tahar Ben Jellouna 1987 yılında Fransanın en saygın edebiyat ödülü Goncourtu kazandırmıştı. Sinemaya da aktarılan Kutsal Gece, yazarın bir önceki romanı Kum Çocukla birlikte ustalığının dünya tarafından tanındığı en önemli yapıtıdır.

Yaşam öyküm işte burada yazılı: Her kırışık, bir yüzyıldır, kış gecesinde bir yoldur, sisli bir sabahta berrak bir pınardır, ormanda bir buluşmadır, bir kopuştur, bir mezarlıktır, kavurucu bir güneştir İşte tam sol elimin üstünde bulunan şu kırışık, bir yara izi; ölüm bir gün geldi ve bana yardım elini uzattı. Belki de beni kurtarmak için. Sırtımı döndüm ve onu geri çevirdim. Her şey çok basittir, yeter ki ırmağın akışını değiştirmeye kalkışmayalım.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054764730
Yayın Tarihi :2013-11-04
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :160
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tahar Ben Jelloun
Çevirmen   : F. Gönül Akgerman
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler