Demokrasi en yalın haliyle; "milletin, ülkesini yönetecek siyasî iradeye bizzat kendisinin karar vermesi ve belli aralıklarla bu kararı gözden geçirmesi" şeklinde ifade edilebilir. Türkiye’nin siyasî tarihi incelendiğinde ise, bu tanımın meseleyi temelde özetlediği ancak eksik olduğu görülecektir.

Türkiye’nin demokrasi mücadelesi, kazanımlara rağmen uzun yıllar boyunca devam etmiştir. Bu mücadeleyi gerekli kılan sebep ise millet idaresinin farklı vesayet gruplarının etkisiyle tam olarak ülke yönetimine yansıtılamamasıdır.

Elinizde bulunan eserde İdris Kardaş, okuyucuyu millet ile vesayet odaklarının kavgasının yaşandığı günlere doğru adeta bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır. Kitabı okurken, Bakan-ların partiler arasında otel odalarında pazarlıklarla nasıl belir-lendiğini görecek, siyasetin kirli koridorlarında gezineceksiniz. Koalisyon kuran partilerin, krizlerle ülkeyi nasıl defalarca ba-tırdıklarını şaşkınlıkla izleyeceksiniz. Manşetler arasında gezi-nirken Meclis’ten 17 güvenoyu alarak ülkeyi 5 ay yöneten hükümetler görecek, askerler önünde imzalanan anlaşmalarla Başbakan atandığına şahit olacak, Cumhurbaşkanı adayı ol-duğu için ölümle tehdit edilenleri ve hukukçu bir Cumhur-başkanı’nın ülke yönetimine nasıl hukuksuzca müdahale et-tiğini göreceksiniz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256994072
Yayın Tarihi :2023-05-03
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Manşetlerle Hükümet, Koalisyon ve Cumhurbaşkanlığı Krizleri
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :180
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : İdris Kardaş
İlgili Eserler