Mete Tunçay, hem son derece titiz ve üretken bir araştırıcı olarak hem ufuk açan, tecessüsleri tahrik eden bir öğretmen olarak, Türkiye´nin sosyal bilimler ortamında derin izler bırakmış, bırakmaya devam eden istisnâî bir entelektüel.
Elinizdeki derleme, Mete Tunçay´ın temel ilgi ve çalışma alanlarını gözeterek hazırlandı. Kitap, onun araştırma, derleme ve çevirileriyle katkıda bulunduğu üç alana ilişkin özgün makalelerden oluşuyor.
Siyasal düşünceler tarihi ve siyasetbilimi teorisine ilişkin: Mehmet Ali Ağaoğulları, Levent Köker, Aykut Çelebi, İsmail Kara, François Georgeon, Atila Doğan-Hüseyin Sadoğlu, Murat Borovalı.
Türkiye´de solun ve sol düşüncenin tarihi üzerine: Mete Çetik, Yavuz Selim Karakışla, Nurşen Gürboğa, Emel Akal, Erden Akbulut, Ali Birinci, Stefo Benlisoy, Doğan Çetinkaya.
Türkiye´de Erken Cumhuriyet dönemi ve Tek-Parti rejimi üzerine: Erik Jan Zürcher, Uygur Kocabaşoğlu, Murat Koraltürk, Ahmet Demirel, Gönül Tunçay Paçacı, Cemil Koçak, Murat Yılmaz, Hakkı Uyar, Meral Demirel, Yücel Demirel.
Murat Belge, Ümit Hassan, Ionna Kuçuradi, İlhan Tekeli de Mete Tunçay´ın kişiliğine ilişkin yazılarla katkıda bulundular.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750504815
Yayın Tarihi :2007-06-14
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :760
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tanıl Bora; Murat Koraltürk; Mehmet Ö. Alkan
Yazar   : Mehmet Ö. Alkan
Yazar   : Murat Koraltürk
Yazar   : Tanıl Bora
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%20
Arayış

29.6037.00
ArayışNahit Duru