Necdet Adabağ çevirisi,
Jonathan Keates'in önsözü ve
Bruce Penman'ın sonsözüyle,
Yazar ve dönem kronolojisiyle,
Kitaba dair görsellerle.

İtalyanca'da yazılan ilk tarihî roman olma özelliğini taşıyan Nişanlılar, bu türün seyrini değiştirirken anlattığı ülkenin ruhunu da yakalayabilmiş bir şaheser.

Lombardiya'nın 1620'lerde İspanyollar tarafından işgalinin gölgesinde Renzo ve Lucia isimli iki gencin aşkını hikâye eden Nişanlılar, Alessandro Manzoni'nin ?Risorgimento öncesi İtalya'ya, Katolik inancına ve tarihî romana dair fikirlerini ustaca harmanladığı bir başyapıt. Lucia'ya âşık despot Don Rodrigo yüzünden yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalan çift, tutuklanma ve veba gibi türlü badireler atlatır. 19. yüzyıldaki çağdaş olaylara göndermelerde bulunan, Manzoni'nin senelerce arşivlere kapanarak üzerinde uğraştığı,İtalya'nın ve İtalyanların kusurlarına çekinmeden mercek tutan Nişanlılar, İtalyan nesrinin, İtalyancanın ve hatta İtalya'nın kendisinin yaratıcı unsurlarından sayılabilecek bir ?edebiyat olayı niteliğini koruyor.


?Manzoni bir İtalyan kahramanı ilan edildiyse ve ülkesinin en büyük vatanseverlerinden biri olarak görülüyorsa, nedeni bu romandır.
NORTHROP FRYE

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750520365
Yayın Tarihi :2016-09-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :672
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Alessandro Manzoni
Çevirmen   : Necdet Adabağ
Grafiker   : Suat Aysu
Yayın Yönetmeni   : Murat Belge
Hazırlayan   : Güneş Akkor
Hazırlayan   : Emrah Serdan
Düzeltmen   : Berk Cankurt
Düzeltmen   : Ümran Küçükislamoğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler