Format Kitap
Barkod 9786057570697
Yayın Tarihi 2020-12-19
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 176
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Hakan Olgun

İslam geleneğine ait nüzul-i İsa ve mehdi kavramları, diğer dinî geleneklerde de teolojik açıdan önemli bir yer tutmaktadır. Öncelikle nüzul-i İsa kavramı, Hıristiyanlık dininin temelini oluşturan İsa Mesih figürü ve onun yeryüzüne ikinci kez gelişini ifade etmesi bağlamında Hıristiyanlıktaki Praousia kavramına karşılık gelmektedir. Arapçada İsa'nın inişi anlamına gelen nüzul-i İsa terkibi, İsa Mesih'in ikinci kez yeryüzünde varlık bulması anlamında Hıristiyan teolojisinin merkezinde yer almaktadır. Mehdi kavramı da sahip olduğu işlev açısından dikkate alındığında, farklı isimler altında diğer dinî geleneklerde yer almıştır. Ancak nüzul-i İsa ile ilişkilendirildiğinde mehdi figürünün karşılığı, Hıristiyan inancında Mesih olmaktadır. Hıristiyanlıkta Mesih, İslam geleneğindeki mehdi figürünün misyonunu da içermekle birlikte bunun çok daha ötesinde ilahî bir kurtarıcılık misyonuna sahiptir. Dolayısıyla nüzul-i İsa ve mehdilik ilişkisi, İslam dışı dinler söz konusu olduğunda bütünüyle Hıristiyanlık bağlamında ele alınmalıdır.

Nedir Ne Değildir? projesi çerçevesinde telif edilen 10 kitaptan oluşan bu seride, günümüzde sık sık tartışılan konular üzerinden ilmî disiplinlerin birbirleriyle ilişkileri, ayrıldıkları noktalar ve yöntem farklılıklarını göstermeye çalıştık. Aynı konuda, tefsir, hadis ve kelam olmak üzere üçü sabit, biri ise ele alınan konuya göre değişken olmak üzere dört ilim dalından dört uzmanın konuyu ele almalarını, ortaya koymalarını istedik.

Bizi bu projeyi gerçekleştirmeye teşvik eden etkenlerden biri, son dönemlerde dinî konularda yapılan tartışmaların düzeyinin oldukça düşmüş olduğunu gözlemlememizdir. Nitekim dinî tartışmalara yetkin olan ya da olmayan herkes katılabilmekte, hatta çoğu zaman konuşması gerekenlere söz verilmemektedir. Bu proje ile bilim insanlarının, görüşlerini polemik ortamı olmadan sükûnetle anlatmalarına zemin oluşturmaya çalıştık.

Proje, Müslüman bilim insanlarının, birbirlerini dışlamadan, ötekileştirmeden ve tekfir etmeden görüşlerini ortaya koyabilmelerinin imkânsız olmadığını bir kez daha göstermiştir. Okuyucu, bilim insanlarının birikim ve yaklaşımlarına dayanan görüşlerden dilediğini seçmekte özgürdür. Dilerse farklı görüşlerin kendince kabul edilebilir taraflarını alarak başka bir sentezle yeni bir yol da açabilir.

devamını oku..
Etiketler : Din
Kategori : İslam
22.00
Liste Fiyatı : 22.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim