Türkçe şiirin kökten-yenilikçi şairlerinden Edip Cansever, yayımladığı on yedi kitabın yedisinde uzun, dramatik yapılı şiirler kurmuş, düzyazı ile dramanın olanaklarını seferber ederek lirik şiiri çoksesli, çokgözlü bir anlatıma evriltmiştir. Tektipleştirici hamasetin revaçta olduğu yıllarda yersiz heyecanlar biriktirmeyen Cansever, ayrıksı sayılan karakterlerden alternatif bir ekoloji yaratmış, ötekileştirilen insanı teşrih ederek eşduyum kapasitemizi artırmıştır.
Ölümü Gömdüm, Geliyorum'da Devrim Dirlikyapan, şairin yedi kitabını dramatik monolog bağlamında irdeliyor. Cansever'in görüşlerini ve önceki eleştirileri hesaba katarak şiirlerin dekorunu, nesnelerini çözümlüyor, özgün parametrelerini belirliyor. Dirlikyapan'ın derinlikli okumasına göre, bu dramatik şiirlerin temelinde yatan Phoenix (Anka) imgesi her kitapta evrilerek karşımıza çıkmaktadır. Bir yandan da bu şiir serüveni Rimbaud, Rilke, Kafka, Eliot, Beckett, Camus, Berger gibi edebiyatçılarla, Bruegel, Picasso, Chagall gibi ressamlarla yoğrulmuştur. Kübist bir şairdir belki de Cansever. Ceninler ağır tabutlarını taşırken cenazeleri kaldıran Âdem'dir.

YAZAR HAKKINDA: 1974'te Nevşehir'de doğdu. İkinci Yeni Dışında Bir Şair: Edip Cansever başlıklı yüksek lisans tezini Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü'nde 2003'te tamamladı. 2007'de aynı üniversiteden Phoenix' in Evrimi: Edip Cansever'de Dramatik Monolog başlıklı teziyle doktora derecesi aldı. Epitaph (1995) ve Karla Gelen (1998) adlı iki şiir kitabı var. Halen Çağ Üniversitesinde Modern Türk Edebiyatı, Felsefe ve Fikir Hareketleri üzerine dersler vermektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753421799
Yayın Tarihi :2013-05-09
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :224
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Devrim Dirlikyapan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler