Format Kitap
Barkod 9789753901147
Yayın Tarihi 1997-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 304
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Eileen Macdonald
Çevirmen   : Şen Süer Kaya

Önce Kadınları Vurun, terörist eylemlerle ilgilenen polis ekiplerine verilen öğütlerden biridir. Neden? Kadınlar erkeklerden daha acımasız oldukları için mi? Bir kadını öldürmesi istendiğinde duyulan içgüdüsel kararsızlığın üstesinden gelmek için mi? Kadınlar erkeklerden daha tehlikeli oldukları için mi?
Bu sorulardan etkilenen Eileen Mac Donald, yaşadıkları toplumsal düzene başkalkdıran yada bağımsızlığı için savaşan şiddet yanlısı örğütlerden kadınlarla röportajlar yaptı. Uçak sabotajcısı Kim Hyon Hui ile görüşmek için Güney Kore`ye, İsrail uçaklarını kaçıran Filistinli gerilla Leyla Halid`le görüşmek için Suriye`ye gitti. İntifada`yı yürüten Batı Şeria`daki kadınlarla görüştü. ETA mensubu kadınlar için İspanya`ya, Kızıl Tugaylar`ın eski üyesi Susanna Ronconi`yi görmek için İtalya`ya, IRA`nın savaşan kadınlarıyla röportaj yapmak için İrlanda`ya yolculuklar yaptı.
Bu uzun gezilerin ürünü bu önemli yapıtta, farklı örgüt üyesi kadınlar eylemlerini ve nedenlerini, öfke, korku ve pişmanlıklarını anlatıyorlar. Erkeklerin güçlü ve zayıf yanlarından, annelik duygusu ile öldürmeden önce, bomba atarken ya da tetiği çekerken bastırmak zorunda kaldıkları duygulardan söz ediyorlar.
Bu kitap, kadın ve şiddete ilişkin birçok mit ve varsayımı yerle bir ediyor ve çok eski olmasına karşın pek irdelenmeyen bir olguya kökten ve yeni bir yaklaşım sunuyor.
İNANCIN, ÖFKENİN, YURTSEVERLİĞİN, KADINLIĞIN ÇELİŞKİLER YUMAĞINDA ŞİDDETİN ŞİİRİNİ YAZAN KADINLAR. DİRENEN, ÇÖZÜLEN, DÜŞ KIRIKLIĞINA UĞRAYAN KADINLAR...

devamını oku..
Bu üründen 2 adet satılmıştır.
% 19
indirim
14.58
Liste Fiyatı : 18.00
Kazancınız : 3.42
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %19 indirim