Masalları, öyküleri, oyunları, denemeleri ve tek romanı Dorian Gray'in Portresi ile hem çağının hem de günümüzün en büyük yazarlarından biri olan Oscar Wilde, bir kadınla evli ve iki çocuk sahibi olmasına rağmen, aşkı ve cinselliği erkeklerde arıyordu. Kendisi bu durumu Eski Yunan kültüründen tanıdığımız erkek aşkı geleneğine dayandırıyor ve tutumunun tamamen Sokratik olduğunu savunuyordu. Ancak bu onun büyük ahlaksızlık suçuyla yargılanıp iki yıl kürek cezasına çarptırılmasına engel olamadı. Hapisten çıktığında hem bedenen hem de mali açıdan çökmüştü. Elinde -ABDye girerken gümrük memuruna söylediği gibi- dehasından başka deklare edecek bir şeyi kalmamıştı. Dehası, bedenini hayatta tutmaya yetmedi gerçi, ancak adını sonsuza kadar yaşatacağına kuşku yok...

Oscar Wilde'ın daha önce yazılan biyografileri onun cinsel yaşamına fazla değinmemişti. Oysa bu onun kimliğinin en önemli unsurlarından biriydi ve hem hayatını hem de sanatını derinden etkiliyordu. Wilde adeta ikili bir yaşam sürüyordu. Kamuoyu tarafından bilinen, tanınan bir yaşamı, bir de Neil McKennanın yıllar sonra gözler önüne sereceği bir ikinci yaşamı vardı.
Oscar Wilde'ın Gizli Yaşamında Neil McKenna, bütün birincil ve ikincil kaynakları, mektupları, günlükleri, eserleri ve bazı eşcinsel şairlerin o dönemde yayımlanmış şiirlerini tarayarak onun görünür yaşamının arkasında gizlenmiş bu ikinci yaşamı gün ışığına çıkardı.
Hem gerçek bir yaşam öyküsü, hem de büyük bir yazarın fırtınalı hayatını anlatan bu kitap, onu ve eserlerini daha iyi anlamamızı sağlamanın yanı sıra, hayat adına ve edebiyat adına çok şey öğretecek zengin bir içerik sunuyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755335988
Yayın Tarihi :2009-11-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Oscar Wilde'ın Gizli Yaşamı
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :791
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Neil Mckenna
Çevirmen   : Cemil Büyükutku
Grafiker   : Duysal Yaşar
Yayın Yönetmeni   : Şebnem Çiler Tabakçı
Dizgici   : Yalçın Ateş
İlgili Eserler